Badanie kliniczne małych ssaków w odniesieniu do poszczególnych gatunków. Cz. II. Małe ssaki domowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie kliniczne małych ssaków w odniesieniu do poszczególnych gatunków. Cz. II. Małe ssaki domowe

Mały ssak domowy (królik, kawia, szynszyla, jeż, fretka, koszatnica, szczur) w poczekalni zakładu leczenia zwierząt już nikogo nie dziwi. Leczenie ich rozwija się prężnie, w tempie, jakiego jeszcze dotąd nie widzieliśmy, dlatego też tak ważna jest dla lekarza znajomość chociażby podstaw ich badania oraz sprawna interwencja w wypadkach zagrożenia życia. Często pierwszy kontakt z tymi zwierzętami jest kluczowy – ten rodzaj pacjenta jest bardzo delikatny, często maskuje on objawy, a jego stan kliniczny może znacznie pogorszyć się w ciągu kilku godzin.

W poprzednim artykule („WWP”, 1-2/2023) poruszyliśmy kwestię badań małych ssaków roślinożernych. Nie stanowią one jednak wszystkich małych ssaków w zakładzie leczenia zwierząt. Wyzwaniem potrafią być również: szczury, fretki, chomiki i od niedawna występujące w roli domowych pupili jeże.

Badanie należy postarać się wykonywać w kolejności:

głowa, klatka piersiowa, jama brzuszna, okolica urogenitalna.

Trzeba pamiętać, że jeśli będziemy wykonywać procedury, które mogą być bolesne, to zostawiamy je na sam koniec badania.

W badaniu małych ssaków należy pamiętać, że jeśli zwierzę jest zbyt impulsywne lub płochliwe, to dobrym rozwiązaniem może okazać się nawet lekka premedykacja. Z sukcesem u lękliwych zwierząt wykorzystywana jest również gabapentyna (10 mg/kg m.c.) podana na 1-2 h przed wizytą.

Badanie kliniczne jeży

Jeże są pacjentami niezwykle niewspółpracującymi z lekarzem. Przypadki jednostkowe to te, które dadzą sobie wykonać pełne badanie kliniczne bez chociażby minimalnej sedacji.

Wrodzona zdolność zwijania się w kłębek, połączona ze stroszeniem kolców, uniemożliwia badanie i jednocześnie sprawia, że jest ono nieprzyjemnym doświadczeniem dla nieosłoniętej skóry lekarza.

Pamiętajmy, że fizjologicznie skóra jeża cechuje się występowaniem łupieżu. Niemniej jednak łamliwe kolce, wypadające licznie i tworzące gołe placki na skórze mogą świadczyć o problemie dermatologicznym lub być objawem pa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.