Zwalczanie pcheł i kleszczy – przegląd wybranych substancji czynnych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zwalczanie pcheł i kleszczy – przegląd wybranych substancji czynnych

Prewencja weterynaryjna odgrywa coraz większą rolę w segmencie usług oferowanych przez gabinety weterynaryjne. Jest to spowodowane coraz większą świadomością właścicieli oraz coraz skuteczniejszymi sposobami zapobiegania określonym problemom zdrowotnym zwierząt. Zwalczanie pcheł i kleszczy stanowi jeden z najczęstszych zabiegów lekarsko-weterynaryjnych.

Inwazje pcheł

Pchły, zazwyczaj pchła psia (Ctenocephalides canis) i kocia (Ctenocephalides felis), należą do najczęściej spotykanych pasożytów zewnętrznych atakujących psy i koty (1, 2). Wspomniane egzopasożyty są krwiopijnymi owadami doskonale przystosowanymi do swojego trybu życia. Obecnie intensywne inwazje należą do rzadkości, ale nadal są źródłem wielu problemów zdrowotnych związanych z intensywnym świądem, alergiami czy przenoszeniem pasożytów (formy inwazyjne Dyphilidium caninum) (2, 3).

Pchły spędzają na skórze zwierzęcia stosunkowo niewiele czasu, dlatego też stają się widoczne na ogół podczas silnych inwazji. Stąd bierze się czasem mylne przekonanie o niepotrzebności wykonywania regularnych zabiegów profilaktycznych, zaś w rozmowach z właścicielami napotyka się argument: „Bo nasze zwierzę jest zadbane, z innymi psami nie ma kontaktu, a ja żadnych pcheł nie widzę”. Warto uświadomić właścicielowi, że postaci larwalne, ale także osobniki dojrzałe, przebywają na ogół w środowisku, na przykład w miejscach odpoczynku psa czy kota.

Pchły są bardzo płodne, samice składają dziennie dziesiątki jaj, które trafiają do środowiska bytowania zwierząt, i nie ma konieczności bezpośredniego kontaktu między osobnikami, by doszło do przeniesienia którejś z form rozwojowych opisywanych stawonogów. Owszem, dobre warunki środowiskowe, kąpiele czy sporadyczne stosowanie preparatów przeciw­pchelnych ograniczają inwazję, lecz nie jest to gwarantem jej całkowitej eliminacji. Często zwierzę wykazujące objawy świądu jest atakowane przez zaledwie kilka osobników pcheł, sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy j...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.