Znieczulenie i opieka anestezjologiczna nad pacjentem neurologicznym podczas badania rezonansem magnetycznym. Cz. I. Kwalifikacja pacjenta do znieczulenia ogólnego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znieczulenie i opieka anestezjologiczna nad pacjentem neurologicznym podczas badania rezonansem magnetycznym. Cz. I. Kwalifikacja pacjenta do znieczulenia ogólnego

Przygotowanie pacjenta do znieczulenia ogólnego

Zalecamy, aby pacjent przed znieczuleniem był na czczo, w celu zmniejszenia ryzyka wymiotów, ulewania i aspiracji treści pokarmowej do dróg oddechowych w okresie okołoznieczuleniowym. U zdrowych zwierząt głodówka powinna trwać 6-8 godzin, natomiast odstawienie wody 2-4 godziny. Badania wykazały, że długotrwała głodówka, odwrotnie, wzmaga objawy refluksu oraz zwiększa kwasowość treści żołądka (1), jest więc tym bardziej niezalecana u zwierząt przygotowywanych do badania MRI. Wydłużony czas badania w znieczuleniu w tym przypadku również predysponuje do refluksu. Ponadto większość badań MRI odbywa się u zwierząt w pozycji na grzbiecie.

Należy pamiętać, aby nie zlecać długiego odstawienia wody u pacjentów z niewydolnością nerek, cukrzycą czy gorączką, szczególnie narażonych na odwodnienie (1).

Dłuższa głodówka bywa szkodliwa u bardzo młodych zwierząt, wychudzonych czy tych ze zwiększonym metabolizmem, ponieważ może u nich dojść do hipoglikemii (1). U zwierząt w wieku od 6. do 16. tygodnia zalecana jest głodówka do 4 godzin, u tych powyżej 16 tygodni do 6 godzin (2).

W przypadku ras brachycefalicznych należy zadbać szczególnie o odpowiedni komfort termiczny przed znieczuleniem. Przegrzanie spowodowane wysoką temperaturą otoczenia czy nadmierną ekscytacją zwierzęcia może niekorzystnie wpłynąć na przebieg znieczulenia (16).

Dodatkowo u wszystkich zwierząt przygotowywanych do badania należy pamiętać o tym, by właściciel podał wszystkie stosowane na stałe leki w tabletkach, w tym szczególnie leki przeciwdrgawkowe, jeśli nie ma możliwości zastosowania iniekcyjnego odpowiednika przed znieczuleniem.

Na etapie przygotowania pacjenta do badania istotne pod względem bezpieczeństwa jest również ściągnięcie ze zwierzęcia wszystkich metalowych elementów będących częścią: obroży, szelek, znaków identyfikacyjnych czy ozdób do włosów (12).

Premedykacja

Procedurę znieczulenia do badania MRI u większości pacjent...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy