Zmiany w układzie krążenia podczas ciąży u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zmiany w układzie krążenia podczas ciąży u suk

Suki rasowe przeznaczone do rozrodu coraz częściej są poddawane badaniu kardiologicznemu w celu oceny budowy i funkcji serca przed ciążą oraz wykluczenia dziedzicznych chorób serca, np. kardiomiopatii rozstrzeniowej czy obecności wad serca. Badanie takie powinno się przeprowadzać w fazie diestrus, ale czasem nieplanowane krycie w większych hodowlach lub szmer sercowy pojawiający się podczas ciąży są powodem wykonywania badania echokardiograficznego suki podczas ciąży (3). Na częstość wykonywania badań kardiologicznych ma także wpływ wzrastająca świadomość hodowców, co przekłada się również na wykonywanie tych badań u zwierząt podczas ciąży.

W poniższym artykule przedstawiono dotychczasowy stan wiedzy na temat zmian w układzie krążenia u suk ciężarnych oraz ich wpływ na uzyskiwane wyniki w badaniu echokardiograficznym.

Fizjologiczne podstawy zmian w układzie krążenia podczas ciąży

Ciąża u suki trwa średnio 63 dni, a jej długość waha się od 56 do 72 dni (jeżeli za pierwszy dzień przyjmuje się pierwszy dzień krycia). Na długość ciąży ma wpływ wielkość miotu – przy małych miotach ciąża jest dłuższa, a ulega skróceniu ze wzrostem liczby szczeniąt (4). Podczas ciąży w organizmie suki zachodzi wiele zmian. Zwiększa się zapotrzebowanie metaboliczne i zapotrzebowanie na tlen (4). To ostatnie wzrasta o około 20%. Jednocześnie zmniejsza się czynnościowa pojemność płuc poprzez doczaszkowe przemieszczenie przepony przez ciężarną macicę, wydłuża się czas opróżniania żołądka spowodowany zwolnieniem perystaltyki i przesunięciem narządu. Zmiany hemodynamiczne towarzyszące ciąży to przede wszystkim wzrost objętości krwi krążącej o około 40%.

Jest to mechanizm pozwalający na późniejsze skompensowanie utraty znacznej ilości krwi i płynów podczas porodu. Zwiększona objętość krwi wynika głównie ze zwiększenia ilości osocza. W okresie okołoporodowym hematokryt wynosi 30-35% (4). Pojawiają się anemia normocytarna i normobarwliwa oraz leukocytoza bez przesunięcia obrazu w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.