Złamania żuchwy u kotów – podstawowe postępowanie chirurgiczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Złamania żuchwy u kotów – podstawowe postępowanie chirurgiczne

Choroby jamy ustnej oraz urazy części twarzowej czaszki często przebiegają z dużą bolesnością i mogą mieć charakter wyniszczający. Dobrze zaplanowane i umiejętnie przeprowadzone operacje minimalizują pooperacyjny dyskomfort, skracają czas gojenia i przyspieszają powrót do prawidłowego funkcjonowania pacjenta.

Do częstych przyczyn obrażeń występujących na terenie twarzowej części czaszki można zaliczyć: wypadki komunikacyjne, walki, upadki z wysokości i postrzały z broni. Złamania kości żuchwy i szczęki mogą być powodowane również przez zaawansowane zapalenie ozębnej, zapalenie kości lub nowotwory. Około 70% kotów ze złamaniami żuchwy i szczęki ma towarzyszące obrażenia głowy, w tym obrażenia nosa (często połączone z krwotokiem), mózgu oraz oczu.

Uszkodzenia mózgu stanowią ok. 15% przypadków, dlatego u pacjenta z urazem głowy ważne jest przeprowadzenie badania neurologicznego. Zazwyczaj – ze względu na etiologię – urazom trzewioczaszki towarzyszą inne zaburzenia stanu ogólnego, które wymagają natychmiastowego działania. Dopiero po ustabilizowaniu stanu ogólnego pacjenta lekarz weterynarii powinien przeprowadzić badania dodatkowe, obejmujące m.in. ocenę układu kostnego. Jest wiele sposobów klasyfikacji złamań kości trzewioczaszki. Rodzaj i stopień złamania zależą od rodzaju i siły urazu.

Kliniczne objawy złamania w części twarzowej to: nadmierne ślinienie, niechęć lub trudność w przyjmowaniu pokarmu i wody, zaburzenia otwierania i zamykania jamy ustnej, ból i obrzęk tej okolicy. Po upadkach z wysokości często dochodzi do przerwania ciągłości podniebienia twardego. Złamaniom w obrębie czaszki mogą towarzyszyć inne uszkodzenia tkanek, takie jak: obrażenia mózgu, wstrząs, pourazowe zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenia górnych lub/i dolnych dróg oddechowych, tj.: odma opłucnej, stłuczenie płuc, niedrożność górnych dróg oddechowych.

W celu określenia rodzaju i zakresu złamania niezbędne jest przeprowadzenie badania radiologicznego (1-3). Wybór metody...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.