Zespół pozostawionego jajnika po zabiegu chirurgicznego usunięcia jajników u suki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół pozostawionego jajnika po zabiegu chirurgicznego usunięcia jajników u suki

W praktyce lekarsko-weterynaryjnej znane są przypadki, kiedy suka poddana zabiegowi usunięcia jajników i macicy wykazuje objawy rujowe. Te powikłania, które manifestują się objawami klinicznymi, mogą pojawić się w różnym odstępie czasu od momentu wykonania zabiegu chirurgicznego, a mianowicie po upływie kilku tygodni, a nawet do kilku lat (3).

Wystąpienie tego typu powikłań może wiązać się z roszczeniami właściciela zwierzęcia wobec lekarza weterynarii z tytułu źle wykonanego zabiegu. W związku z tym obciążany winą lekarz winien mieć świadomość, w jakich sytuacjach, mimo prawidłowo wykonanego zabiegu chirurgicznego, mogą wystąpić tego typu powikłania.

Syndrom pozostawionego jajnika (ang. ovarian remnant syndrome, w skrócie ORS) jest stosunkowo szeroko opisywany w literaturze fachowej (1, 9, 12, 15, 16), co może także świadczyć o tym, że przypadki wystąpienia tego typu powikłań po owariektomii nie należą do rzadkości. Według niektórych autorów syndrom ORS może wystąpić u 16-43% suk poddanych sterylizacji (11).

Pośród znanych przyczyn pojawienia się zespołu pozostawionego jajnika należy wymienić: obecność jajnika dodatkowego (trzeciego) jako wyraz zaburzenia rozwojowego (5, 10, 14); szczególne położenie topograficzne prawego jajnika, co utrudnia resekcję gonady w tracie zabiegu chirurgicznego (5); obecność ziarniszczaka (8, 13, 15); a także możliwość implantacji fragmentu usuwanej gonady, który odpadł w trakcie wykonywanego zabiegu (6).

Materiał i metody

Materiał do badań pochodził od suki (wiek nieznany), poddanej zabiegowi usunięcia jajników i macicy. Po upływie około 3 miesięcy suka zaczęła wykazywać objawy rujowe. Po wykonaniu ponownego zabiegu laparotomii pobrano materiał do badania histopatologicznego z okolicy tylnego bieguna prawej nerki z małą torbielą oraz z tej samej okolicy lewej nerki tkankę z obecnością drobnych torbieli. Materiał do badań histopatologicznych utrwalono w 10-proc. buforowanej formalinie. Po zatopieniu w parafinie skr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.