Zespół nerkowo-sercowy jako ważny i niedoceniany problem kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół nerkowo-sercowy jako ważny i niedoceniany problem kliniczny

Serce i nerki odpowiadają za zachowanie homeostazy organizmu, w tym regulację ciśnienia krwi (z ang. systolic blood pressure, SBP) i utrzymanie przepływu krwi w tkankach na odpowiednim poziomie. Klasyfikacja syndromu kardionefrologicznego (z ang. cardiorenal syndrome, CRS), nazwanego również zaburzeniami osi sercowo-naczyniowo-nerkowej (z ang. cardiovascular-renal axis disorders, CvRD), składa się 5 podtypów jednostki chorobowej, uporządkowanych pod względem pierwotnej przyczyny chorobowej (ryc. 1).

Idąc tym tokiem myślenia, utworzono 2 podklasy: syndrom sercowo-nerkowy i syndrom nerkowo-sercowy (z ang. reno-cardiac syndrome, RCS). CRS typu 1 i 2, syndrom sercowo-nerkowy dotyczy jednostki chorobowej, w której ostra lub przewlekła niewydolność serca doprowadza do upośledzenia funkcji nerek. Odwrotnie CRS typu 3 i 4, syndrom nerkowo-sercowy jest spowodowany ostrą lub przewlekłą chorobą (niewydolność) nerek, która doprowadza do zmian w mięśniu sercowym. W tym artykule został przedstawiony wpływ przewlekłej niewydolności nerek (z ang. chronic kidney disease, CKD) na dysfunkcję mięśnia sercowego – CRS typu 4 (CRS-4), syndrom nerkowo-sercowy.

Dokładna klasyfikacja CRS została opisana w poprzednich numerach „Weterynarii w Praktyce” – „Dodatek Kardiologiczny 2018” oraz wydaniu regularnym 3/2020 (Kardionefrologia – nowy punkt widzenia w medycynie weterynaryjnej).

W aspekcie syndromu nerkowo-sercowego nadal jest wiele kluczowych pytań pozostających do doprecyzowania, a w szczególności o wpływ, jaki niesie przewlekła niewydolności nerek na niewydolność serca. Rozpoznanie syndromu nerkowo-sercowego jest trudne, ponieważ samo współistnienie choroby serca (z ang. heart disease, HD) i nerek (z ang. kidney disease, KD) nie jest wystarczającym dowodem potwierdzającym istnienie tego zespołu – zdiagnozowanie jednej choroby nie wyklucza współistnienia drugiej. Idąc tym tropem, nie zawsze da się określić, która z nich – HD czy KD – rozwinęła się jako pierwsza oraz gdyby ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.