Zatrute przynęty. Jak uchronić przed nimi psa? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zatrute przynęty. Jak uchronić przed nimi psa?

Właściciele psów, miejcie się na baczności! Coraz więcej mówi się o przypadkach zatrucia psów po zjedzeniu przynęty. Czas dowiedzieć się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na naszych czworonogów. Jak uchronić psa przed zatruciem i co zrobić, gdy zatruta przynęta znajdzie się już w jego pysku?

PETA ostrzega właścicieli czworonogów przed niebezpiecznymi przynętami z trutką, których ofiarą może paść każdy pies. Liczba przypadków zatruć stale wzrasta. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak reagować w przypadku zatrucia.

Zatrute przynęty. Co to takiego?

Przynęty z trucizną są wykorzystywane przez przeciwników psów do tego, aby zaszkodzić czworonogom. Zatruta przynęta z reguły ma formę kuszącego zwierzę kawałka jedzenia, które naszpikowane jest substancjami trującymi lub ostrymi przedmiotami np. żyletkami czy gwoździami.

Najczęściej spotykane formy zatrutych przynęt to:

  • pulpety z mięsa mielonego,
  • kulki uformowane z pasztetu,
  • kawałki kiełbasy lub parówek,
  • chleb, bułka, psie ciasteczka,
  • mokra karma dla psa.

Trucizny, które mogą znaleźć się w środku, to m.in. trutki na szczury lub ślimaki, pestycydy, środki owadobójcze i różnego rodzaju leki. Mogą wywoływać wymioty, gorączkę, dreszcze, biegunkę, ślinotok, zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy z krążeniem itp., a w najgorszym wypadku doprowadzić do śmierci psa.

zatrute przynęty

Jak chronić psa przed zatruciem, jak rozpoznać przynęty z trutką w środku i co zrobić, gdy pupil padnie ofiarą ukrytej trutki? Pobierz e-book „Zatrute przynęty” — znajdziesz w nim informacje przydatne w przypadku zagrożenia zdrowia i życia psa.

Zatrucie psa — celowe vs. nieumyślne

Warto podkreślić, że zatrucie psa nie zawsze jest działaniem celowym. Jeśli trutki rozłożone są na trasach spacerowych, w parkach lub tam, gdzie spotkać można najwięcej psów, z dużym prawdopodobieństwem ktoś zostawił je tam umyślnie. Może jednak zdarzyć się tak, że szkodliwe substancje to trutki pozostawione np. na szczury lub inne szkodniki — takie rozwiązania często stosuje się w miastach. Pies może trafić na nie przypadkowo, a celem pozostawienia trutki wcale nie było jego otrucie.

Niezależnie od tego, jaki był motyw, każdy przypadek napotkania na zatrutą przynętę trzeba zgłosić na policję. Konieczne jest oficjalne złożenie zawiadomienia, aby sprawa została zarejestrowana. Im więcej zgłoszeń, tym większa szansa na wyjaśnienie.

Jak uchronić psa przed zatruciem?

Nigdy nie mamy pewności, czy w miejscach, do których zabieramy naszego psa, ktoś nie pozostawił trutki. Warto zachować więc wszelkie środki ostrożności, aby uchronić czworonoga przez ewentualnym zatruciem.

Podstawowe środki zapobiegawcze to:

  • uważne obserwowanie psa i otoczenia podczas spacerów — intensywne węszenie może oznaczać, że wyczuł coś atrakcyjnego;
  • prowadzenie psa na krótkiej smyczy w miejscach, w których mogą być ukryte zatrute przekąski np. krzaki lub wysoka trawa;
  • wytrenowanie posłuszeństwa u psa i reagowania na komendę „puść” lub „oddaj”, która może być przydatna, gdy pies ma w pysku coś podejrzanego.

Pierwsza pomoc przy zatruciu psa

Co zrobić, gdy pies zje trutkę? Zasada jest prosta: w przypadku podejrzenia zatrucia lub jego pierwszych oznak trzeba NATYCHMIAST zabrać psa do najbliższej lecznicy. Informację o najbliższym punkcie możesz znaleźć m.in. w internecie.

Zanim jednak trafi pod opiekę lekarza weterynarii, można spróbować mu pomóc, zwłaszcza że w przypadku zatrucia liczy się czas. Jednym ze sposobów jest próba wywołania wymiotów — w ten sposób możemy sprawić, że pies zwróci trutkę, zanim zagrażające jego życiu substancje nie przedostaną się do krwiobiegu. Należy to zrobić jedynie w sytuacji, kiedy masz absolutną pewność, że pies połknął trutkę. Uwaga! Nie wolno wywoływać wymiotów u psa, który jest nieprzytomny, ma skurcze, konwulsje lub problemy z oddechem.

Znajdź swoją kategorię

2785 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy