Zatrucia zwierząt towarzyszących wybranymi produktami spożywczymi. Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zatrucia zwierząt towarzyszących wybranymi produktami spożywczymi. Cz. I

Zwierzęta domowe, głównie psy i koty, każdego dnia narażone są na szereg z pozoru nieszkodliwych środków spożywczych, które stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia, a nawet życia.

Obecnie, do najczęstszych przyczyn powodujących zatrucia u zwierząt należą:

rodentycydy, środki spożywcze (głównie czekolada), leki, glikol, metale ciężkie i rośliny.

Zatrucia rodentycydami i czekoladą stanowią około 25% wszystkich zgłaszanych przypadków zatruć u zwierząt (10, 28). Produkty spożywcze, które są na co dzień spożywane przez ludzi, mogą okazać się toksyczne dla zwierząt.

Według światowych statystyk aż 95-98% zatruć u zwierząt dotyczy psów i kotów (25). Psy są gatunkiem bardziej narażonym na zatrucia niż koty, wynika to między innymi z ich różnej natury. W porównaniu do kotów psy posiadają mniejszą zdolność selekcji pobieranego pokarmu. Koty potrafią zaprzestać pobierania pożywienia, gdy nie wyczuwają w nim znanego zapachu, który kojarzy się im z jedzeniem (27).

Do zatruć u zwierząt towarzyszących dochodzi głównie latem, co jest związane z okresem wakacyjnym, natomiast zatrucia czekoladą występują najczęściej w okresie świątecznym, kiedy w domu częściej występują produkty czekoladowe (17, 43).

W większości (> 90%) zatrucia mają charakter przypadkowy i ostry, a dochodzi do nich najczęściej w domu właściciela zwierzęcia bądź w jego niedalekim sąsiedztwie (25).

Zatrucia żywnością wynikają głównie z niewiedzy właścicieli na temat toksyczności niektórych produktów, ale także ze względu na powszechne występowanie tych artykułów w gospodarstwach domowych, co znacznie ułatwia przypadkowe spożycie ich przez zwierzęta (12).

Mimo że od dawna powszechnie wiadomo, że niektóre artykuły spożywcze, takie jak czekolada, mogą być toksyczne dla zwierząt, tak inne, jak np. winogrona, uważano niegdyś za nieszkodliwe, co przez lata przyczyniało się do nieprawidłowego diagnozowania zwierząt (7).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.