Zastosowanie trazodonu w farmakoterapii behawioralnej psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie trazodonu w farmakoterapii behawioralnej psów

Chlorowodorek trazodonu jest lekiem często stosowanym w medycynie behawioralnej. Jest pochodną triazolopirydyny, działa jako antagonista receptorów serotoninowych (SARI) i (w wyższych dawkach) inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Trazodon jest antagonistą receptorów serotoninowych 2A i 2C, zwiększa uwalnianie dopaminy i noradrenaliny w korze przedczołowej. Wykazuje również umiarkowane działanie na receptory α-adrenergiczne i histaminowe (H1) (29, 34). U ludzi do terapii przyjęty i zatwierdzony w latach 70., nadal stanowi skuteczną opcję leczenia zaburzeń depresyjnych oraz pozaulotkowo we wspomaganiu terapii bezsenności, lęku, stresu pourazowego, zaburzeń odżywiania czy zaburzeń związanych z dysfunkcjami poznawczymi (5, 18). Pomimo istnienia tego związku przez ponad 40 lat, jego mechanizm działania nie jest w pełni wyjaśniony i nadal jest przedmiotem badań.

Jest dostępnych wiele doniesień dotyczących farmakokinetyki trazodonu u ludzi (5, 7, 11, 17, 22, 24, 32, 37), jednak dokładne dane dotyczące psów nadal są ograniczone. Wykazano, że trazodon u psów jest wchłaniany słabiej niż u ludzi, ale lepiej niż u szczurów (7). Przyjmowanie leku po posiłku może opóźniać jego wchłanianie (18). Farmakokinetyka leku u ludzi różni się również w zależności od wieku i płci (5, 11), jednak dla psów nie ma opracowanych takich danych.

Ocena przeprowadzona u sześciu psów rasy beagle wykazały bezpieczeństwo zastosowania trazodonu w podaniu doustnym w dawce 100 mg (8,26 ± 0,26 mg/kg m.c.). Ani średnie, ani skurczowe ciśnienie tętnicze nie było skorelowane ze stężeniem trazodonu, natomiast podanie 8 mg/kg m.c. i.v. spowodowało tachykardię u wszystkich psów i wywołało niespecyficzny atak agresji u połowy zbadanych zwierząt. Okres półtrwania po podaniu doustnym wynosił 166 ± 47 min (18). Psy muszą otrzymać dawkę czterokrotnie wyższą niż ta zwykle stosowana u ludzi, żeby uzyskać podobną koncentrację substancji czynnej we krwi. Lek jest metabolizowany przy udziale izoenzymów cyt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.