Zastosowanie karmy Hepatic® (Royal Canin) u psów z upośledzoną czynnością wątroby w przebiegu babeszjozy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Zastosowanie karmy Hepatic® (Royal Canin) u psów z upośledzoną czynnością wątroby w przebiegu babeszjozy

Wyniki

Po upływie tygodnia od rozpoznania babeszjozy wszystkie psy objęte obserwacją poddano badaniu klinicznemu. U wszystkich zwierząt zarówno grupy badanej, jak i kontrolnej ustąpiły objawy biegunki, wymiotów, żółtaczki, apatii. Zachowanie zwierząt było prawidłowe, a apetyt i pragnienie zachowane.

Badaniem hematologicznym wykonanym po tygodniu, a następnie 3 tygodniach od rozpoczęcia obserwacji, zarówno w grupie badanej, jak i kontrolnej u wszystkich psów notowano prawidłową liczbę erytrocytów, leukocytów i wartość hematokrytu. 7 dni od rozpoczęcia obserwacji liczba trombocytów u psów obu grup była obniżona, natomiast 21. dnia badania w grupie psów otrzymujących Hepatic® trombocytopenię zanotowano tylko u 4 osobników, podczas gdy w grupie kontrolnej u ośmiu. Różnice te były istotnie statystyczne (p = 0,000326).

O ile w siódmym dniu obserwacji nie stwierdzono istotnych różnic pomiędzy grupami w aktywności AST i ALT – podwyższone wartości AST utrzymywały się u 7 zwierząt grupy badanej i ośmiu kontrolnej, zaś podwyższone wartości ALT utrzymywały się u 6 psów grupy badanej i 7 grupy kontrolnej, o tyle w 21. dniu różnice te stały się wyraźne i istotne statystycznie (AST p = 0,000869, ALT p = 0,000326) Podwyższoną aktywności AST notowano tylko u 3 psów żywionych karmą Hepatic® i u 7 żywionych karmami bytowymi lub karmą przygotowywaną przez właścicieli w domu, zaś podwyższoną aktywność ALT u 2 psów grupy badanej i 6 kontrolnej.

Wartość ALP u wszystkich psów zarówno w grupie badanej, jak i kontrolnej powróciły do normy fizjologicznej już po tygodniu i pozostały prawidłowe do końca obserwacji.

Należy jednak zauważyć, że w grupie badanej na początku obserwacji wzrost aktywności ALP notowano u 5 psów, natomiast w grupie kontrolnej tylko u 2, co wskazuje, że podawanie karmy Hepatic® przyczyniło się do unormowania tego parametru u osobników w grupie badanej.

Stężenie mocznika, podwyższone na początku obserwacji u 3 psów grupy badanej, u 1 psa z tej grupy obniżyło się do wartości fizjologicznych po tygodniu stosowania karmy Hepatic®, zaś u kolejnych 2 zwierząt po 3 tygodniach stosowania karmy. W grupie kontrolnej podwyższone stężenie tego parametru notowano na początku badania u 4 psów, u których po upływie tygodnia jego wartość w dalszym ciągu utrzymywała się ponad normę fizjologiczną. Na koniec obserwacji, po upływie 3 tygodni, podwyższone stężenie mocznika notowano u 2 psów z grupy kontrolnej.

Stężenie kreatyniny podwyższone na początku badania u 2 psów z grupy badanej i 4 z grupy kontrolnej, powróciło do normy fizjologicznej u psów otrzymujących karmę już po tygodniu jej stosowania, natomiast u 2 psów kontrolnych po upływie tygodnia od ich zgłoszenia do kliniki, a u kolejnych 2 dopiero po upływie 3 tygodni.

Podwyższone stężenie bilirubiny, które na początku obserwacji notowano u wszystkich psów zarówno grupy badanej, jak i kontrolnej, u 7 psów z grupy badanej powróciło do normy po tygodniu stosowania karmy Hepatic®, a u kolejnych 3 po kolejnych 3 tygodniach.

W grupie kontrolnej u 4 osobników stężenie bilirubiny osiągnęło wartości fizjologiczne po tygodniu od rozpoznania babeszjozy, u kolejnych 4 po upływie 3 tygodni od zdiagnozowania choroby, a u 2 pozostało podwyższone przez cały okres obserwacji.

Zmiany w wyglądzie ultrasonograficznym wątroby, które zaobserwowano u wszystkich psów na początku badania, objawiające się powiększeniem wątroby, zaokrągleniem brzegów jej płatów, zmniejszoną echogenicznościa tkanki śródmiąższowej oraz zaostrzonym rysunkiem naczyniowym, ustąpiły w grupie badanej po 3 tygodniach stosowania karmy Hepatic® u 7 psów, podczas gdy w grupie kontrolnej tylko u 3.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.