Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej w wybranych schorzeniach pęcherza moczowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej w wybranych schorzeniach pęcherza moczowego

Badanie ultrasonograficzne (USG) pęcherza moczowego u psów i kotów jest częstą procedurą diagnostyczną wykonywaną w praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Wskazaniami do badania USG pęcherza moczowego są dane uzyskane z wywiadu i badania klinicznego wskazujące między innymi na: krwiomocz (łac. hematuria), bolesne i/lub utrudnione oddawanie moczu (łac. dysuria), powolne i bolesne oddawanie moczu (łac. stranguria), nietrzymanie moczu (łac. incontinentia urinae) oraz ostre, przewlekłe lub nawracające infekcje układu moczowego (5, 13).

Szerokie możliwości diagnostyki różnicowej czynią tę metodę niezwykle cenną i uzupełniającą podstawowe badanie kliniczne pacjenta. Badanie ultrasonograficzne pęcherza moczowego stanowi również ważny element diagnostyki u psów i kotów w stanie pourazowym, umożliwiając zobrazowanie ciągłości ściany pęcherza moczowego. Ultrasonografia jest również wykorzystywana w celu zminimalizowania ryzyka i zoptymalizowania procedury przy cystocentezie.

Położenie i budowa anatomiczna pęcherza moczowego

Pęcherz moczowy u psa i kota położony jest w jamie brzusznej. Usytuowany jest on w tyłobrzuszu, doczaszkowo w stosunku do kości łonowej i brzusznie w stosunku do okrężnicy. Pusty pęcherz moczowy może być przemieszczony doogonowo i lokalizować się w obrębie jamy miednicy (1).

Anatomicznie w pęcherzu moczowym rozróżniamy szczyt (łac. apex vesicae), trzon (łac. corpus vesicae) oraz szyjkę pęcherza moczowego (łac. cervix vesicae), która przedłuża się w cewkę moczową (łac. urethra).

Przygotowanie pacjenta i przebieg badania ultrasonograficznego

Diagnostykę ultrasonograficzną pęcherza moczowego cechuje nieinwazyjność przy zachowaniu dużych możliwości różnicowania chorób. Do badania ultrasonograficznego pęcherza moczowego pacjenta należy ułożyć w pozycji grzbietowej lub bocznej. W tym celu, zwłaszcza jeśli udział osób pomagających w ustabilizowaniu pacjenta jest utrudniony, stosowane są czasem specjalne pozycjonery.

W przypadku silnej nadp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.