Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej w wybranych schorzeniach górnych dróg moczowych u psów i kotów. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej w wybranych schorzeniach górnych dróg moczowych u psów i kotów. Cz. II

Choroby dróg odprowadzających mocz

Wodonercze

W prawidłowym obrazie ultrasonograficznym miedniczka nerkowa nie jest widoczna jako odrębna struktura, gdyż nie zatrzymuje ona moczu. Fizjologicznie w badaniu ultrasonograficznym widoczny jest jedynie hyperechogeniczny tłuszcz okołomiedniczkowy. Podczas obrazowania uwidoczniona średnica miedniczki o wielkości 1-2 mm może wynikać z przyczyn jatrogennych, jak np. wymuszona diureza farmakologiczna lub podanie płynów (2, 12). Do poszerzenia miedniczki nerkowej może dochodzić także podczas PU/PD oraz przy silnym wypełnieniu pęcherza moczowego, które może być spowodowane np. jego atonią lub niedrożnością cewki moczowej (1, 4).

Poszerzenie miedniczki nerkowej widoczne jest dobrze w skanie podłużnym jako hipoechogenna lub aechogenna linia na obszarze rdzenia nerki. W skanie poprzecznym miedniczka nerkowa przybiera kształt trójkąta, który łączy się z moczowodem (ryc. 1). Do znacznego jedno- lub obustronnego poszerzenia miedniczki nerkowej i/lub moczowodu, które mogą w konsekwencji prowadzić do rozwoju wodonercza, dochodzi na skutek zaburzenia odpływu moczu na różnych odcinkach dróg wyprowadzających. Stopień poszerzenia miedniczki i uszkodzenia miąższu nerek zależy od czasu trwania i stopnia niedrożności. Zmiany będą silniej i szybciej wyrażone, gdy przyczyna niedrożności jest umiejscowiona w części bliższej moczowodu. Zwykle po kilku tygodniach, na skutek gromadzenia się w nerce moczu i wzrostu ciśnienia, co przyczynia się do uszkadzania miąższu nerki, obserwuje się w obrazie USG całkowite zatarcie prawidłowej echostruktury i znaczne poszerzenie miedniczki nerkowej. Przyjmuje ona wówczas obraz cienkościennej, wypełnionej aechogennym płynem struktury o powiększonych wymiarach otoczonej wąskim pasmem miąższu. Rozwija się tzw. wodonercze (ryc. 2, 3) (9, 11, 14).

Przyczyn niedrożności całkowitej lub częściowej może być wiele, m.in. (2, 12):

urolity w moczowodzie,śródoperacyjne podwiązanie moczowodu,wrodzona ekto...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.