Zastosowanie cyklosporyny w leczeniu różnych chorób skóry psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie cyklosporyny w leczeniu różnych chorób skóry psów i kotów

Cyklosporyna w leczeniu ropowicy owczarków niemieckich

Ropowica owczarków niemieckich jest zespołem chorobowym charakteryzującym się nawracającymi głębokimi ropnymi zapaleniami skóry z owrzodzeniami i przetokami. Chociaż S. pseudintermedius jest głównym izolowanym ze zmian patogenem, choroba ta nie jest uważana za pierwotną infekcję bakteryjną. Infekcja bakteryjna pojawia się wtórnie do innych czynników, takich jak atopowe zapalenie skóry czy choroby pasożytnicze. Infekcja bakteryjna jest czynnikiem wyzwalającym dla destrukcyjnej komórkowej odpowiedzi zapalnej, która wywołuje owrzodzenia i martwicę skóry. Chorobę zwykle rozpoznaje się u psów w średnim wieku. Nie ma predylekcji płciowych.

Leczenie cyklosporyną jest skuteczne w niektórych przypadkach ropowicy owczarków niemieckich, szczególnie gdy przebiega ona wraz z czyracznością okołoodbytową czy z przetokami okolicy śródstopia. Stosuje się dawki 4-7 mg/kg m.c. co 24 godziny przez 4-8 tygodni, do zakończenia terapii antybiotykowej. Następnie dawka jest obniżana do najniższej, która zapewnia remisję objawów klinicznych. Zespół może być kontrolowany, jednak wymaga leczenia do końca życia zwierzęcia.

Cyklosporyna w leczeniu czyraczności okołoodbytowej

Czyraczność okołoodbytowa jest chorobą o podłożu immunologicznym. Istnieją predyspozycje genetyczne do wystąpienia tej choroby, jednak dokładna jej etiologia nie jest jeszcze poznana. Objawami klinicznymi są przetoki i owrzodzenia tkanek wokół odbytu. Często proces przewlekły przenosi się na okoliczne tkanki i śluzówkę odbytnicy.

Leczeniem z wyboru jest modyfikowana cyklosporyna w dawce 5 mg/kg m.c. co 12-24 godziny, w zależności od przypadku. Jest skuteczna niemal w 50-100% przypadków. Ustępowanie objawów klinicznych jest zwykle widoczne do 4 tygodni od rozpoczęcia stosowania. Po przerwaniu terapii zmiany zwykle nawracają, dlatego trzeba ją prowadzić w większości przypadków do końca życia. Są psy, u których do osiągnięcia pełnej remisji trzeba stoso...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.