Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego – przyczyny oraz zasady diagnostyki i leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego – przyczyny oraz zasady diagnostyki i leczenia

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego (łac. otitis externa) należy do jednych z najpowszechniej występujących problemów w praktykach małych zwierząt. Zdecydowana większość przypadków tej choroby jest powiązana z innymi problemami, jak choroby alergiczne czy hormonalne.

Przyczyny zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego

Przyczyny otitis externa są złożone, wyróżnia się: pierwotne, wtórne, predysponujące oraz podtrzymujące zapalenie (41).

Zrozumienie przyczyn choroby jest niezbędne do właściwego postępowania. Bez odpowiedniej identyfikacji czynników związanych z chorobą nie jest możliwe właściwe leczenie, a nawet w przypadku osiągnięcia sukcesu terapeutycznego należy liczyć się z szybkimi nawrotami.

Zdecydowanie najważniejsze są pierwotne przyczyny otitis externa, których identyfikacja ma kluczowe znaczenie nie tylko w leczeniu, ale również w zapobieganiu nawrotom. Najpowszechniejsze przyczyny pierwotne zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego to przede wszystkim alergie, w tym atopowe zapalenie skóry. Choroba ta może odpowiadać za ponad 40% przypadków otitis externa u psów (38). Kolejnymi pierwotnymi czynnikami choroby są inwazje pasożytnicze, jak świerzbowce (Otodectes cynotis, Sarcoptes scabiei, Notoedres cati), nużeńce, trombicula, pchły, kleszcze.

W tej grupie czynników znajdują się także: choroby autoimmunologiczne (z których najważniejsze są pęcherzyce), choroby hormonalne (niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy), jak również ciała obce (zwykle źdźbła traw lub inne fragmenty roślinne) oraz nowotwory (np. guzy z gruczołów woszczynowych). Czynnikiem pierwotnym choroby jest też młodzieńcze ropne zapalenie skóry (łac. juvenile celulitis), które poza zmianami dotyczącymi twarzy powszechnie charakteryzuje się obecnością wykwitów na małżowinie usznej i w przewodzie słuchowym.

Bardzo istotne w patogenezie choroby są również czynniki określane jako wtórne, którymi są bakterie i grzyby. Ponadto negatywne reakcje polekowe – mi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.