Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego oraz głęboka ropowica skóry psów na tle Pseudomonas aeruginosa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego oraz głęboka ropowica skóry psów na tle Pseudomonas aeruginosa

Pseudomonas aeruginosa to Gram-ujemna pałeczka. Ze względu na zdolność tworzenia biofilmu proces leczenia zwykle jest trudny i długotrwały. Jej źródłem jest środowisko, a zwłaszcza tereny o wysokiej wilgotności i zbiorniki wodne. Jest oportunistycznym patogenem, nie wchodzi w skład naturalnej flory bakteryjnej skóry i zewnętrznego przewodu słuchowego. Jest również zagrożeniem dla zdrowia publicznego, może być przyczyną zakażeń szpitalnych oraz potencjalnym źródłem zakażenia dla właścicieli chorych zwierząt.

Do jatrogennych źródeł infekcji zalicza się niedostatecznie zdezynfekowane lub używane wielokrotnie końcówki otoskopu oraz szampony i preparaty kosmetyczne przechowywane przez dłuższy czas po otwarciu i rozcieńczeniu wodą z kranu (3, 4). Bakterie z rodzaju Pseudomonas spp. są bardzo rzadko pierwotną przyczyną infekcji. Kolonizacja skóry i przewodów słuchowych dotyczy zwykle zwierząt z nawracającymi problemami dermatologicznymi. Co więcej, jest ona zwykle izolowana nie jako jedyna bakteria, ale jedna z wielu, razem ze Staphylococcus pseudintermedius oraz z Escherichia coli (6).

Objawy kliniczne

W przypadku zakażenia skóry pałeczką ropy błękitnej występują objawy kliniczne charakterystyczne dla przebiegu głębokiej ropowicy skóry, takie jak: przetoki oraz wysięk, zwykle o ropnym bądź ropno-krwistym charakterze, obrzęk, znacznego stopnia bolesność dotkniętych zmianami powierzchni ciała, rumień, a także strupy, krosty oraz grudki i wybroczyny (1). Zmiany mogą dotyczyć wszystkich obszarów ciała, choć najczęściej są obecne na skórze kończyn oraz karku i grzbiecie (ryc. 1). Proces zapalny obejmuje mieszki włosowe, co w konsekwencji skutkuje czyracznością. W przypadku zapalenia zewnętrznych kanałów słuchowych dochodzi do obrzęku ścian, co znacznie zwęża ich światło, dodatkowo gruczoły woszczynowe ulegają hiperplazji, nabłonek ulega hipertrofii, a rusztowanie chrzęstne może ulegać kostnieniu, co powoduje, że zmiany stają się nieodwracalne. W badaniu otoskopo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.