Zapalenie pochewki ścięgna mięśnia dwugłowego – rozpoznawanie i leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie pochewki ścięgna mięśnia dwugłowego – rozpoznawanie i leczenie

Objawy kliniczne

Obserwujemy następujące objawy:

kulawiznę ze skróceniem fazy wykroku, nasilające się po intensywnym ruchu i zmniejszające po okresie wypoczynku;bolesność stawu ramiennego w czasie biernego zginania i prostowania stawu;ból przy ucisku na okolicę bruzdy międzyguzkowej;w przypadkach dłużej trwających – atrofię mięśnia nadgrzebieniowego (m. supraspinatus) – jako następstwo ograniczonego prostowania stawu ramiennego.

Rozpoznanie

Diagnoza stawiana jest na podstawie wyników badania klinicznego oraz wyników badań obrazowych USG i RTG, jak i wykluczenia innych schorzeń w obrębie kończyny piersiowej, mogących powodować kulawiznę (często rozpoznanie per exclusionem).

W przypadku badania RTG należy pamiętać, że stwierdzenie zwapnień w rzucie ścięgna MDR (w projekcji przyśrodkowo-bocznej) nie jest jednoznaczne z jego patologią, gdyż zwapnienia te mogą znajdować się w przyczepach mięśnia nadgrzebieniowego i podgrzebieniowego czy też w ścięgnie początkowego mięśnia kruczo-ramiennego (m. coracobrachialis) (2, 3, 7, 10). Jeżeli zmiany te są dobrze widoczne i ostro odgraniczone, zazwyczaj świadczą o zadawnionym wygojonym i niebolesnym procesie, natomiast zmiany nieostre, w postaci „chmurek”, świadczą o procesie aktywnym powodującym ból.

Reasumując, na postawienie rozpoznania pozwala nam stwierdzenie następujących objawów:

dodatnia próba bólowa mięśnia dwugłowego;reakcja bólowa przy badaniu palpacyjnym bruzdy międzyguzkowej;twierdzenie w obrazie RTG zwapnień w rzucie ścięgna mięśnia dwugłowego oraz sklerotyzacji podchrzęstnej w rzucie bruzdy międzyguzkowej z uwzględnieniem wyżej wymienionych zastrzeżeń;± obecność osteofitów w obrębie bruzdy międzyguzkowej w projekcji skyline;nieprawidłowe rozprzestrzenianie się środka kontrastowego w badaniu artrograficznym;stwierdzenie w badaniu USG przerw ciągłości ścięgna mięśnia dwugłowego, ognisk mineralizacji w przebiegu ścięgna oraz zrostów pomiędzy ścięgnem a pochewką, względnie zwiększonej ilości pł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy