Zapalenie pęcherza moczowego o podłożu stresowym u kotów oraz wspomaganie terapii feromonami - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie pęcherza moczowego o podłożu stresowym u kotów oraz wspomaganie terapii feromonami

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego jest często występującym problemem u kotów. Pomimo stosowania prawidłowej diety i kontrolowania stanu zdrowia pacjentów zdarza się, że problem pojawia się powtórnie zaraz po zakończeniu kuracji antybiotykowej i przeciwzapalnej. Przyczyną powtarzających się epizodów choroby może być stres (1).

Choroba występuje zarówno u kotek, jak u kocurów, częściej notowana jest u kastratów oraz u zwierząt korzystających z kuwety w domu. Głównymi stresorami dla kotów są takie czynniki jak: zmiana miejsca zamieszkania lub zmiany w otoczeniu, duże zagęszczenie zwierząt, pojawienie się w domu nowych zwierząt lub domowników, tęsknota za właścicielem czy też ból wywołany innymi chorobami towarzyszącymi.

Doniesienia naukowe dowodzą, że u kotów, u których występuje zapalenie o podłożu stresowym, w ścianie pęcherza moczowego znajduje się zwiększona liczba włókien bólowych C, które mogą być stymulowane przez mózg, jako odpowiedź na stres. Pobudzenie tych włókien powoduje wydzielanie neuropeptydów, które wywołuje ból, skurcz mięśni gładkich, rozszerzenie naczyń krwionośnych i w konsekwencji zwiększenie przepuszczalności ściany pęcherza moczowego. U kotów tych odpowiedź na stres również znacząco się różni. W osi hormonalnej podwzgórze – przysadka – nadnercza obserwujemy obniżone stężenie kortyzolu podczas reakcji na ACTH, a także zmniejszenie wielkości nadnerczy. Kolejnym czynnikiem jest zwiększona aktywność kinazy tyrozynowej w miejscu sinawym pnia mózgu, wskutek czego dochodzi do podwyższenia poziomu noradrenaliny, a w konsekwencji – do wzmożonego pobudzenia układu współczulnego (2, 3).

Koty są zwierzętami o wrażliwej psychice, większość z nich lubi ustalony rytm dnia i nie przepada za zmianami, szczególnie nagłymi. Dlatego najczęstsze przyczyny stresu u kotów to:

Pozostawanie w stanie ciągłego pobudzenia stresowego, podczas którego w organizmie, tak samo jak w stresie krótkotrwałym, następują rozmaite reakcje chemiczne, które, gdy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.