Zapalenie błony naczyniowej gałki ocznej u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie błony naczyniowej gałki ocznej u psów i kotów

Zapalenie błony naczyniowej (uveitis) jest poważną chorobą okulistyczną z powikłaniami grożącymi utratą widzenia. Występujące liczne objawy obejmujące całą gałkę oczną, w tym znaczny ból, są motywem pilnych wizyt gabinetowych wymagających zdecydowanego działania.

Przyczyn choroby jest wiele, a jej patogeneza jest złożona. Objawy gałkowe często są manifestacją nie tylko problemu okulistycznego, ale również chorób o przebiegu ogólnym. Wymaganiem klinicznym staje się więc, obok rozpoznania okulistycznego, szczegółowe rozpoznanie układowe i – o ile to możliwe – ustalenie przyczyny wywołującej zapalenie błony naczyniowej (3, 7, 8).

Przypomnienie anatomii i fizjologii błony naczyniowej

Gałka oczna zbudowana jest z trzech warstw. Pierwszą od zewnątrz jest twardówka, która w części przedniej przechodzi w przejrzystą rogówkę. Pod nią znajduje się warstwa środkowa – błona naczyniowa (naczyniówka). Trzecią, najbardziej wewnętrznie położoną warstwą, jest siatkówka.

Warstwa środkowa, błona naczyniowa, jest wielowarstwowym splotem naczyń krwionośnych, oplatającym i odżywiającym beznaczyniowe struktury wewnątrzgałkowe: soczewkę, ciało szkliste i siatkówkę. Wyróżnia się w niej jej część przednią, składającą się z tęczówki i ciała rzęskowego, oraz część tylną, odżywiającą siatkówkę. Tęczówka, obok funkcji odżywczych, reguluje ilość światła przechodzącego do siatkówki – działają w niej dwa mięśnie, zwężające i rozszerzające źrenicę. Ciało rzęskowe natomiast wytwarza ciecz wodnistą, która odpowiada za kształt gałki i ciśnienie wewnątrzgałkowe. Bierze też udział w akomodacji soczewki poprzez utrzymywanie jej we właściwym położeniu dzięki tzw. obwódce rzęskowej – aparatowi podwieszającemu soczewkę. Tylna część błony naczyniowej (choroid) odżywia warstwę receptorową siatkówki. Ponadto w jej zrębie występują melanocyty, komórki barwnikowe, które nadają barwę błonie odblaskowej dna oka.

Błona naczyniowa obok wymienionych wyżej funkcji pełni również rolę obronną. Jest b...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.