Zakrzepica zatorowa u kota z kardiomiopatią przerostową - Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zakrzepica zatorowa u kota z kardiomiopatią przerostową – Opis przypadku

Zakrzepica zatorowa tętnic (ATE, feline arterial thromboembolism) jest chorobą występującą u kotów zazwyczaj jako powikłanie istniejących już chorób serca (1, 3). Najczęściej obserwuje się ją w przebiegu kardiomiopatii przerostowej (HCM, hypertrophic cardiomyopathy) (3). Choroba ta może wystąpić u kotów niezależnie od wieku, ale szczyt zachorowalności jest ściśle związany z zaawansowaniem kardiomiopatii, dlatego schorzenie dotyczy najczęściej kotów w wieku około 5-7 lat. W przebiegu kardiomiopatii przerostowej tworzą się skrzepliny w powiększonym lewym przedsionku.

Oderwana skrzeplina z powiększonego uszka lewego przedsionka zamyka światło tętnicy, powodując istotne niedotlenienie wszystkich tkanek na obszarze zaopatrywanym przez tę tętnicę. Objawy zatoru w naczyniach pojawiają się nagle i dotyczą z reguły kończyn tylnych (zator tętnic biodrowych) (3, 8). Rokowanie w przebiegu choroby jest ostrożne do złego, a nawroty są często obserwowane (7). Leczenie zarówno farmakologiczne, jak i chirurgiczne w przypadku wielu pacjentów z kardiomiopatią przerostową nie przynosi oczekiwanych efektów (4, 8). Przeżywalność kotów od momentu rozpoznania wynosi do kilku miesięcy (1).

Opis przypadku

Do Przychodni Weterynaryjnej Ostrowskie Centrum Weterynaryjne w Ostrowie Wielkopolskim w godzinach porannych 25.10.2013 roku zgłosili się właściciele wraz z kotką rasy kot brytyjski, w wieku 6 lat, o masie ciała 3,8 kg. Opiekunów zaniepokoiła intensywna wokalizacja kotki, która trwała całą noc. Właściciele początkowo wiązali wokalizację z objawami rujowymi. W badaniu klinicznym stwierdzono różowe błony śluzowe, temperatura wewnętrzna ciała wynosiła 38,5°C, oddech był przyspieszony i niemiarowy (tachypnoe), obserwowano objawy duszności. Podczas osłuchiwania serca stwierdzono niemiarowość pracy serca, tony serca były różnej głośności, pokryte szmerem skurczowym. Fala tętna na prawej tętnicy udowej była niewyczuwalna, a na lewej tętnicy tętno było silnie wypełnione, twarde, hip...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.