Zakład leczniczy dla zwierząt – rozważania na temat rentowności i zysku. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zakład leczniczy dla zwierząt – rozważania na temat rentowności i zysku. Cz. II

Koszty, koszty, koszty – zasobów, personelu, infrastruktury, materiałów i leków

Tak oto płynnie przeszliśmy do rozważań na temat jednego z trzech elementów wzoru, jaki wyżej przytoczyłem: kosztów. Jak wcześniej wspomniałem, nasz kapitał, jaki posiadamy, zamieniamy (zamieniliśmy) na zasoby usługowe. W przeciętnym ZLZ wygląda to tak jak na ryc. 2.

Każdy z tych zasobów generuje określone koszty, które należy policzyć i efektywnie wykorzystywać. Sposoby liczenia tych kosztów były treścią wcześniejszych artykułów, po które każdy z nas może sięgnąć do numerów archiwalnych. Poruszę tylko kilka wybranych zagadnień, gdzie lekarze weterynarii popełniają najwięcej błędów. Nie bez kozery na pierwszym miejscu wymieniłem personel, gdyż jest to specyficzny i jeden z najważniejszych zasobów, jaki posiadamy. W głównej mierze to od jego „jakości”, kompetencji, zaangażowania zależy powodzenie naszej firmy. Pytanie podstawowe brzmi: dlaczego i kiedy powinniśmy zatrudniać dodatkowe osoby i jakie są związane z tym koszty?

Odpowiedź na pierwsze pytanie zawiera się w kilku punktach:

w celu poprawienia wykorzystania infrastruktury,bo mamy dużo pracy,bo mamy za mało wolnego czasu,bo nie mamy potrzebnej wiedzy i umiejętności,bo chcemy poprawić serwis dla klientów,bo chcemy poszerzyć serwis dla klientów.

Myślę, że nie wymaga to komentarza, wszakże pod warunkiem bardzo racjonalnego przeanalizowania każdej z tych sytuacji. Odpowiedź na drugie pytanie jest bardziej skomplikowana, bo dotyczy ludzi, którzy chcą najczęściej jak najmniej pracować i jak najwięcej zarabiać. Ktoś może oponować, że jest to zbyt duże i niesprawiedliwe uogólnienie. Może, ale moje wieloletnie doświadczenia pozwalają na wysnucie właśnie takich wniosków. Tak naprawdę zatrudniając ludzi, kupujemy ich czas i nad jego efektywnym wykorzystaniem należy się głęboko zastanowić. Jak to wygląda w rzeczywistości, pokazuje ryc. 3.

Jeżeli mówimy o czasie pracy pracownika, to mamy trzy pojęcia. Pierwsze z nich to c...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.