Zagrożenia związane z kryciem i sposoby zapobiegania im u psów. Zakażenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zagrożenia związane z kryciem i sposoby zapobiegania im u psów. Zakażenia

W rozrodzie psów tradycyjnie stosuje się krycie naturalne, które prowadzi do ciąży i porodu mniej więcej w 80% (http://www.labbies.com/reproduction1.htm). Płodność populacyjna jest zatem zbliżona do obserwowanej u innych gatunków zwierząt. Istnieje szereg przyczyn zakaźnych powodujących zaburzenia płodności samic i samców, a często trwałą niepłodność. Wśród nich wyróżnia się patogeny wirusowe i bakteryjne, które przenoszą się drogą krycia od osobnika zakażonego jednej płci do osobnika zdrowego drugiej płci. Zakażenie nie zawsze wywołuje wyraźne objawy kliniczne i dlatego może przejść niezauważalnie, jednak zwierzę pozostaje nosicielem i może stale lub okresowo stanowić potencjalne źródło zakażenia.

Zakażenia wirusowe

Herpeswiroza

Herpeswiroza psów jest wynikiem zakażenia psim herpeswirusem typu 1 (CHV-1), który wykazuje powinowactwo do błon śluzowych dróg oddechowych i narządów płciowych, a także komórek nerwowych. Źródłem zakażenia są: zwierzęta chore lub nosiciele, które wydalają wirusy ze śliną, z moczem, kałem, wydzieliną z dróg oddechowych, pochwy, z nasieniem, a także poronione płody, wody płodowe i łożyska. Zakażenie szerzy się przez kontakt z materiałem zakaźnym, a głównie przez kontakty bezpośrednie między zwierzętami, w wyniku których wirus przenosi się drogą pokarmową lub oddechową od osobnika zakażonego do wolnego od wirusa.

Kolejną drogą zakażenia jest krycie naturalne (17). U suk zakażonych podczas ciąży może dojść do wniknięcia wirusa do płodów przez łożysko. Możliwe jest też zakażenie płodów podczas porodu przez kontakt z błoną śluzową pochwy matki. Największą wrażliwość wykazują płody i noworodki do 3. tygodnia życia, u których zakażenie CHV-1 może być śmiertelne. Zakażenie u zwierząt dorosłych może pozostać bezobjawowe albo występują objawy w postaci zaburzeń płodności, ronień, nieznacznego stopnia zapalenia spojówek lub górnych dróg oddechowych. Często jednak zakażenie przybiera formę utajoną (latentną), która może trwać przez dł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.