Zaburzenia układu neuroendokrynnego u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia układu neuroendokrynnego u psów i kotów

Leczenie

Leczenie pacjentów z nowotworami pochodzącymi z komórek neuroendokrynnych zależy od wielu czynników, poza ogólnym stanem bierze się pod uwagę: umiejscowienie zmiany, stopień złośliwości, stan zaawansowania choroby, pojawienie się zespołów hipersekrecji hormonów. Ponieważ często diagnozuje się nowotwory w stadium zaawansowanym, resekcja zmian w takim przypadku nie rokuje wyleczenia. Czasem wykonuje się paliatywne resekcje przerzutów, zabiegi endoskopowe i ablacje.

W leczeniu ogólnoustrojowym nowotworów rozsianych wykazujących ekspresję receptorów somatostatyny (SSTR) stosowane są niesprzężone analogi somatostatyny, hamującej wydzielanie dwóch głównych czynników wzrostowych – hormonu wzrostu (GH) i insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1).

Należy jednak brać pod uwagę, że somatostatyna może bezpośrednio wiązać się z receptorami zarówno komórek nowotworowych, jak i zdrowych, a poprzez zmianę aktywności szlaków wewnątrzkomórkowych skutkuje zahamowaniem podziałów komórkowych lub ich całkowitym zanikiem. W leczeniu GEN NEN u ludzi stosuje się analogi sprzężone z izotopami itru i lutetu. W niektórych przypadkach nowotworów leczenie opiera się na stosowaniu chemioterapii z wykorzystaniem klasycznych cytostatyków, takich jak doksorubicyna czy winkrystyna.

Nadzieją mogą być leki do terapii celowanej ukierunkowanej na receptory molekularne (masytynib, tokeranib) (14). U wszystkich pacjentów stosuje się także leczenie objawowe.

Podsumowanie

Wykrywanie i leczenie nowotworów rozsianego układu neuroendokrynnego (NET) jest trudne, kosztowne i wymaga współpracy lekarzy wielu specjalności.

Analizując wciąż mało liczne publikacje opisujące przypadki NET, można stwierdzić, że:

Najczęstszym guzem neuroendokrynnym u zwierząt domowych jest insulinoma.Rakowiaki występujące w przewodzie pokarmowym mogą wywołać niespecyficzne objawy – wymioty, anoreksję i utratę masy ciała.Guzy wydzielające glukagon często powodują także zmiany nekrotyczne skóry.N...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.