Zaburzenia układu endokrynnego w stresie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia układu endokrynnego w stresie

Hormony syntetyzowane są zarówno w gruczołach endokrynnych (układ hierarchiczny), jak i w wyspecjalizowanych komórkach w wielu narządach (układ rozsiany). Aktywność układu endokrynnego jest ściśle związana z układem nerwowym, zarówno centralnym, jak i obwodowym, oraz układem immunologicznym. Dlatego też coraz częściej używa się określenia „układ neuroimmunoendokrynny”, które wskazuje na interakcję trzech układów, będącą kluczowym elementem homeostazy ustroju. Nieprawidłowa aktywność nawet jednego z tych elementów może doprowadzić do ogólnoustrojowego zaburzenia metabolizmu (4, 13, 16), wzrostu, rozwoju (6) oraz funkcji rozrodczych. Działanie czynników stresotwórczych zaburza prawidłowe funkcjonowanie tej triady i powoduje reakcję stresową manifestowaną zmianą aktywności neurotransmiterów, hormonów i cytokin w całym organizmie. Długotrwałe działanie czynników stresotwórczych może doprowadzić do ogólnoustrojowych zaburzeń ze szczególnym uwzględnieniem układu endokrynnego.

Dlatego też celem tej publikacji jest przedstawienie najnowszych poglądów na rolę czynników stresotwórczych w wywołaniu zaburzeń aktywności układu endokrynnego u zwierząt.

Rola układu endokrynnego

Główną rolą układu endokrynnego jest utrzymanie równowagi wewnętrznej dzięki:

regulacji procesów metabolicznych w tkankach i komórkach;regulacji przepuszczalności błon komórkowych przez wpływ na rodzaj transportowanych substancji do cytoplazmy;synchronizacji poszczególnych etapów aktywności na poziomie narządowym, np. w: sercu, nerkach, tkance tłuszczowej;regulacji wszystkich procesów fizjologicznych – między innymi: oddychania, krążenia, odporności, rozrodu, wzrostu i rozwoju;kierowaniu procesami: linienia, metamorfozy, zmiany upierzenia, okrywy włosowej u wielu gatunków zwierząt.

Osie endokrynne

W hierarchicznym układzie endokrynnym występują trzy poziomy regulacyjne nazywane osiami endokrynnymi (13). W osi podwzgórzowo­-przysadkowo-tarczycowej (PPT) głównymi hormonami są wydzielan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.