Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego – przyczyna czy następstwo skrętu żołądka u psów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego – przyczyna czy następstwo skrętu żołądka u psów?

Omówiony poniżej przypadek nie należy z pewnością do rzadko spotykanych w naszej praktyce, a może nawet wręcz jest dość częsty. Autorzy chcieli przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzebę wnikliwej, stopniowej oceny klinicznej każdego pacjenta, u którego stwierdza się rozszerzenie żołądka. Skręt żołądka to tylko jedna z możliwych przyczyn rozszerzenia, hypotonii bądź atonii żołądka. Nie każdy pacjent z rozpoznaniem rozszerzenia powinien być kwalifikowany do leczenia operacyjnego. Jak wynika z poniższego opisu, podjęcie decyzji o braku zasadności wykonania zabiegu niedającego szansy na poprawę stanu pacjenta jest często trudne i jest miarą wiedzy oraz doświadczenia.

Opis przypadku

Do przychodni zgłosił się właściciel z psem, samcem, rasy seter irlandzki, w wieku 7 lat, o masie ciała 25 kg, z objawami sporadycznych wymiotów od kilku dni, które w ostatniej dobie uległy nasileniu, pies był apatyczny i nie miał apetytu.

Z wywiadu ustalono, że przed 9 miesiącami pies trafił do lekarza na planowaną procedurę medyczną, która wymagała premedykacji. Po podaniu leków wykorzystywanych powszechnie do premedykacji zaobserwowano poszerzenie powłok brzusznych. Zdiagnozowano ostre rozszerzenie żołądka ze skrętem i zamiast planowanego zabiegu wykonano operację repozycji żołądka. W czasie zabiegu wykonano także splenektomię i gastropeksję. Od czasu operacji nie było niepokojących objawów, pacjent przytył 2 kg, karmiony był BARF-em.

Z wywiadu wynikało, że w dniach poprzedzających wystąpienie pierwszych wymiotów z powodu braku BARF-u zwierzę nakarmiono surową piersią z kurczaka.

W badaniu klinicznym stwierdzono uogólnione zaniki mięśniowe włącznie z okolicą głowy (ryc. 1), pies w gabinecie aktywny, bez wyraźnych objawów bólowych, obrys powłok brzusznych był prawidłowy, jama brzuszna w badaniu palpacyjnym niebolesna. Temperatura wewnętrzna wynosiła 38,2°C; błony śluzowe były różowe, oddechy, tętno, czas kapilarowy – w normie, płuca i serce osłuchowo bez zmian. Klinicz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.