Zaburzenia endokrynologiczne w przebiegu ciąży u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia endokrynologiczne w przebiegu ciąży u suk

Wywiad i badanie

Bardzo istotną częścią każdego badania ginekologicznego jest ocena status praesens suki oraz właściwie przeprowadzony wywiad. Należy zwrócić uwagę na wiek zwierzęcia, jego kondycję oraz jakość okrywy włosowej i skóry. W wywiadzie należy uzyskać informację na temat długości trwania cyklu, cieczki oraz okresu międzyrujowego. W celu przeprowadzenia właściwej diagnostyki różnicowej bardzo istotne jest, czy suka była wcześniej w ciąży, czy ciąża przebiegała normalnie, jak liczne były mioty i to, jak wysoka była śmiertelność w miocie. Należy także pamiętać o predyspozycjach rasowych do niektórych schorzeń. Bardzo istotna może okazać się wiedza na temat przebytych schorzeń zarówno układu rodnego, jak i innych układów, a także leków, które suka przyjmowała bądź przyjmuje. Należy pamiętać o teratogennym lub luteolitycznym działaniu niektórych leków (np. niektórych antybiotyków i glikokortykosteroidów).

W przypadku gdy zaburzenia dotyczą bieżącej ciąży, lekarz powinien starać się możliwie najdokładniej określić dzień ciąży. Ciąża u psa liczona od momentu krycia trwa 63 dni ±7 dni, natomiast po wyznaczeniu daty owulacji precyzyjność pomiaru zwiększa się do 63 dni ±1 dzień.

Badanie hormonów płciowych takich jak progesteron i estradiol można wykonać metodami ilościowymi i półilościowymi. Wśród metod półilościowych na polskim rynku weterynaryjnym dostępne są zestawy służące do oceny stężenia hormonów techniką ELISA (test immunoenzymatyczny), np. Ovulation® TEST. Pozwalają one na przeprowadzenie badania trwającego kilkanaście minut w lecznicy, a otrzymany wynik zawiera się w jednym z 3 przedziałów: <1 ng/ml, 1-5 ng/ml i > 5 ng/ml. Do metod ilościowych zaliczamy badania wykonywane w warunkach laboratoryjnych techniką RIA (radioimmunologiczną), EIA (immunoenzymatyczną) lub CLIA (chemiluminescencji). Ze względu na dużo większą precyzyjność i powtarzalność wyników autorzy tego opracowania zdecydowanie polecają metody ilościowe.

Niedoczynność tk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy