Zaburzenia endokrynologiczne w przebiegu ciąży u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia endokrynologiczne w przebiegu ciąży u suk

Ciąża u suki jest okresem szczególnym zarówno dla hodowców psów rasowych, jak i właścicieli psów towarzyszących. Z okresem tym oraz przyjściem na świat szczeniąt wiążą się zazwyczaj duże emocje, które sprawiają, że właściciele naszych podopiecznych stają się wyjątkowo wymagający i bezkompromisowi. Lekarz weterynarii pełniący opiekę nad ciężarną suką powinien zawsze o tym pamiętać i podejmować wszelkie decyzje w oparciu o wnikliwą diagnostykę.

Rolą lekarza weterynarii pełniącego opiekę nad ciężarną suką jest kontrola stanu zdrowia suki oraz ocena rozwoju i wzrostu płodów. Podstawowym i nieodłącznym narzędziem służącym do oceny przebiegu ciąży jest badanie ultrasonograficzne. Badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić tempo wzrostu płodów, rozwój poszczególnych narządów oraz kluczowe parametry życiowe, takie jak np. tętno płodu. Istotnym, choć często pomijanym, narzędziem służącym do monitorowania prawidłowego przebiegu ciąży są badania endokrynologiczne.

Mimo że profile hormonalne suki ciężarnej i nie będącej w ciąży są pozornie dość podobne, to rola poszczególnych hormonów w obu przypadkach może być zupełnie inna. Kontrola stężenia hormonów płciowych, niekiedy odpowiednia ich suplementacja oraz znajomość ich roli może uchronić samicę przed zaburzeniami w przebiegu ciąży.

Profil hormonalny ciąży u suki

Poziom estrogenów (szczególnie 17β estradiolu) we krwi obwodowej suki rośnie w czasie proestrus i spada bezpośrednio przed uwolnieniem hormonu luteinizującego (LH), którego wysokie stężenie wywołuje owulację. Poziom estrogenów w czasie ciąży wzrasta nieznacznie w czasie ostatnich 3 tygodni i następnie ponownie opada przed porodem (1).

Hormonem, którego odpowiednie stężenie jest niezbędne do podtrzymania ciąży, jest progesteron (P4). Jedynym źródłem progesteronu u suki w czasie ciąży są obecne na jajnikach ciałka żółte. Badania wykazały, że przeprowadzenie owariektomii w czasie ciąży skutkuje resorpcją lub aborcją płodów (2, 3, 4).

W okresie anoes...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.