Wyzwania dietetyki i gastroenterologii psów ras małych i miniaturowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyzwania dietetyki i gastroenterologii psów ras małych i miniaturowych

Producenci karm nie bez przyczyny mają w swojej ofercie linie karm dla ras małych (do 10 kg) i miniaturowych (ang. toy/xsmall, do ok. 5 kg). Jest to podyktowane nie tylko względami ekonomicznymi (obecnie takie psy biją rekordy popularności, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej, są tańsze w utrzymaniu i można je wszędzie zabrać, żyją dłużej), ale także specyfiką potrzeb dietetycznych i możliwości pobierania pokarmu. Psów tych ras najbardziej dotyczy tzw. trend humanizacji – czyli uczłowieczania zwierząt towarzyszących. „Rodzice” (ang. „pet parents”) traktują psa nieomal jak dziecko, kupują mu zabawki, ubranka, akcesoria transportowe, ale przede wszystkim chcą okazywać swą miłość także poprzez żywienie. Stąd tak bogata gama przeznaczonych dla małych ras karm gotowych oraz przysmaków, których udział na rynku karm dynamicznie rośnie. Czy faktycznie jest to wywołane specyficznymi potrzebami ras małych i miniaturowych, czy tylko działaniami marketingowymi?

Czy małe rasy są inne?

Przy tak ogromnych różnicach mas ciała pomiędzy rasami miniaturowymi i olbrzymimi można się spodziewać różnic specyfiki fizjologii przewodu pokarmowego. Większe rasy mają proporcjonalnie mniejszy przewód pokarmowy, stanowiący 3-4% masy ciała (2,8% u olbrzymich) w porównaniu do 6-7% masy ciała u ras mniejszych. Wcześniejsze badania wykazały niewielki wpływ psiej masy ciała na czas pasażu przez jamę ustną, profil mikroflory kałowej lub wchłanianie w jelicie cienkim. Średni czas pasażu jelitowego u ras małych jest dwukrotnie krótszy niż u ras dużych. Jednak badania wykazały, że przepuszczalność jelita cienkiego jest większa u psów większych ras, co może przyczynić się, przynajmniej częściowo, do złej jakości kału u większych psów.

Wyższe stężenia kwasu mlekowego i SCFA są stwierdzane u ras dużych, co świadczy o wyższej fermentacji w okrężnicy. Potwierdza to wyższa zdolność trawienia włókna pokarmowego. U dużych psów wysoka przepuszczalność jelit i okrężnicy, wydłużony pasaż jelitowy i du...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.