Ultrasonografia to badanie dynamiczne, które sprawia mi dużo radości
Lek. wet. Paweł Brzostek – absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Członek European Association of Veterinary Diagnostic Imaging. Zainteresowania badawcze skupia na tematyce ultrasonografii. Chętnie dzieli się wiedzą z lekarzami i studentami medycyny weterynaryjnej, prowadząc liczne szkolenia.
Tematem artykułu jest ocena okrężnicy w badaniu ultrasonograficznym. Czy badanie okrężnicy z jakiegoś powodu przysparza większych trudności niż ocena innych narządów?
Osobie początkującej, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ultranosonografią, zobrazowanie, a następnie prześledzenie jej całej długości może jak najbardziej stwarzać problemy. Jest to również uzależnione od pacjenta, w przypadku kotów lub małych psów jest to znacznie łatwiejsze zadanie. Niestety samo zobrazowanie okrężnicy to nie wszystko, a w badaniu okrężnicy, tak jak i innych odcinków przewodu pokarmowego, trudność stanowić może interpretacja obrazu ultrasonograficznego w odniesieniu do stanu klinicznego pacjenta.
Czy badanie okrężnicy u psów i kotów istotnie się różni?
Sama technika badania okrężnicy się nie różni, zarówno u psów, jak i kotów sposób uwidaczniania i śledzenia okrężnicy pozostaje bez zmian. Istnieje różnica w kwestii budowy ujścia biodrowo-okrężniczego i związanego z tym nazewnictwa, co zostało przedstawione w artykule.
Jakie są najczęstsze pułapki, z którymi lekarze medycyny weterynaryjnej spotykają się podczas wykonywania badania ultrasonograficznego okrężnicy? Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Badając okrężnicę, mamy styczność z wieloma artefaktami ultrasonograficznymi wynikającymi z zawartości samej okrężnicy lub ułożenia głowicy. Artefakty mogą powodować błędne odwzorowanie struktur, przez co mogą stanowić pułapkę dla osoby wykonującej badanie.
Czy istnieją techniki/wskazówki, dzięki którym można tych pułapek uniknąć?
Możemy w pewnym stopniu sobie z nimi poradzić, stosując odpowiedni ucisk głowicy, zmieniając ułożenie głowicy lub niekiedy pozycję samego pacjenta. Niestety, choć potrafimy sobie poradzić z wieloma artefaktami podczas badania, to ograniczenia fizyczne ultrasonografii nie pozwolą nam ich całkowicie wyeliminować.
Jakie są najczęstsze choroby/nieprawidłowości w obrazie okrężnicy, z którymi spotyka się Pan u zwierząt w codziennej praktyce?
Zdecydowanie najczęstszymi nieprawidłowościami są wszelkie stany zapalne okrężnicy spowodowane różnymi czynnikami etiologicznymi, którymi są m.in. choroba pasożytnicza, bakterie lub zła dieta. Raczej w codziennym badaniu rzadko kiedy natrafia się na inne patologie związane z tym odcinkiem jelita.
Prowadzi Pan szkolenia, podczas których dzieli się Pan wiedzą z zakresu ultrasonografii z lekarzami medycyny weterynaryjnej. Jakie kwestie związane z przeprowadzaniem badania ultrasonograficznego najczęściej sygnalizują Panu uczestnicy?
Chyba zdecydowanie najczęstszymi pytaniami odnośnie do przeprowadzania badania są pytania o przygotowanie pacjenta do badania, zwłaszcza o czas głodówki, ułożenie pacjenta, strzyżenie brzucha oraz o to, co zrobić z nadmierną ilością gazów zgromadzonych w przewodzie pokarmowym pacjenta. W swoich odpowiedziach odnoszę się do publikacji stworzonej przez ACVR i ECVDI, w której opisano, jak należy przygotować się do przeprowadzania badania. Została ona zacytowana w artykule mojego autorstwa, który ukaże się w niniejszym wydaniu, w związku z czym zachęcam wszystkich do jego przeczytania.
Co sprawiło, że temat ultrasonografii stał się Pana pasją?
Od zawsze interesowałem się zagadnieniami związanymi z diagnostyką obrazową, natomiast wybór padł na ultrasonografię ze względu na to, że jest to badanie dynamiczne i sprawia mi ono najwięcej radości. Bardzo duży udział w tym wyborze miał również Michał Gruss, który to zaraził mnie pasją do wykonywania tego badania.
Jest Pan członkiem European Association of Veterinary Diagnostic Imaging. Jakie najnowsze doniesienia z zakresu diagnostyki obrazowej szczególnie Pana zainteresowały?
Ostatnio najczęściej czytam wszelkie publikacje o badaniu ultrasonograficznym z zastosowaniem kontrastu CEUS (ang. contrast-enhanced ultrasound). Są pojedyncze prace opisujące wykorzystanie tej metody do diagnostyki niektórych patologii okrężnicy. Myślę, że ta metoda znacząco może podnieść wartość badań USG w przyszłości.
Serdecznie dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Magdalena Starzyczny
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Streszczenie Kulawizna i choroby racic stanowią poważny problem w hodowli bydła mlecznego. Choroby racic mogą być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną eliminacji krów ze stada. Zaburzenia motoryczne wpływają na stan ogólny organizmu, powodując straty dla hodowcy z powodu spadku mleczności, obniżonej płodności czy występowania zaburzeń metabolicznych. Kompleksowa opieka, monitorowanie i szybkie diagnozowanie rodzaju choroby umożliwia zastosowanie […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]