Protect Our Future Too – zadbajmy o naszą wspólną przyszłość! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Protect Our Future Too – zadbajmy o naszą wspólną przyszłość!

Współpracując w ramach kampanii i przekazując swoje spostrzeżenia zostajemy lokalnymi ekspertami. Jak można dołączyć do akcji?

Lekarze weterynarii mogą uczestniczyć w inicjatywie biorąc udział w dyskusjach panelowych, pobierając materiały eksperckie oraz dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z właścicielami zwierząt domowych na temat potrzeby stosowania całorocznej ochrony przed pasożytami. Mamy również program identyfikacji kleszczy i wkrótce uruchomimy aplikację do identyfikacji i monitorowania regionalnego ruchu kleszczy w Europie.

W ramach akcji stworzona została aplikacja ułatwiająca identyfikację kleszczy zerujących na naszych pacjentach. W jaki sposób wspiera ona działania projektu? Dlaczego warto ją mieć na swoim telefonie?

Monitoring występowania kleszczy wymaga działań na szeroką skalę. Dzięki aplikacji Tickit każdy lekarz weterynarii może wziąć udział w monitorowaniu występowania kleszczy w Europie. Przy pomocy najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych jesteśmy w stanie identyfikować jaki rodzaj kleszcza został znaleziony w danym obszarze i przygotowywać interaktywną mapę ich występowania. Możemy identyfikować nowe gatunki i monitorować te już nam znane. Możemy tez obserwować jak często kleszcze są wykrywane u zwierząt domowych, co daje nam bardzo dynamiczny obraz sytuacji. Warunkiem jest mobilizacja lekarzy weterynarii w tym przedsięwzięciu.

Przygotowany został także poradnik/informator dla lekarzy weterynarii. Jaka idea przyświecała jego powstawaniu? Co sprawia, że warto zajrzeć do tej publikacji?

Jako lekarze weterynarii mamy całkiem niezłą wiedzę na temat pasożytów, brakuje nam jednak aktualnych informacji na temat powiązań sytuacji parazytologicznej ze zmianami klimatycznymi. Zapraszając wybitnych naukowców z wielu dziedzin w ramach kampanii POFT możemy zaoferować lekarzom najświeższe spojrzenie na sytuację, a to spojrzenie może następnie przekazać opiekunom zwierząt zwiększając ich świadomość i dbając tym samym o bezpieczeństwo i zdrowie naszych pacjentów.

W ramach podsumowania. W Pana uznaniu, jakie przesłanie dla przyszłości niesie ze sobą ten projekt?

Zwierzęta towarzyszące odgrywają coraz większą rolę we współczesnym świecie. Ich zdrowie, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo są ściśle związane z ich opiekunami. Kampania POFT to doskonała platforma budowania właściwego zrozumienia zagadnień dotyczących zagrożeń przed jakimi stoją nasze zwierzęta w związku ze zmianami klimatycznymi. Zaangażowanie naukowców-ekspertów, lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt pozwala na lepsze dzielenie się wiedza i w przyszłości unikania błędów, które mogą prowadzić do chorób i cierpienia naszych podopiecznych. Dotyczy to w szczególności chorób wektorowych, które w związku ze zmianami klimatu zwiększają swój zasięg – tak jak babeszjoza, dirofilarioza czy leiszmanioza. Mam nadzieję, że informacje zgromadzone w trakcie kampanii POFT będą służyły społeczności weterynaryjnej i opiekunom zwierząt przez dłuższy czas.

Rozmawiała: Monika Mańka

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.