Medycyna ratunkowa rozwija się w szybkim tempie – na nasze pytania odpowiada lek. wet. Kamil Kowalczyk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Medycyna ratunkowa rozwija się w szybkim tempie – na nasze pytania odpowiada lek. wet. Kamil Kowalczyk

W jakich źródłach Pan Doktor poszukuje najświeższych informacji z zakresu stanów nagłych? Czy będąc zainteresowanym tematem, warto również sięgać po nowinki pozaweterynaryjne?

Niestety, w przeciwieństwie do medycyny człowieka, w weterynarii nie mamy jasnych, ujednoliconych wytycznych, które schematyzowałyby i usprawniały pracę z pacjentem w stanie nagłym. Praktycy medycyny ratunkowej starają się wprowadzać standardy postępowania, które pojawiają się następnie na łamach prasy branżowej, w formie publikacji naukowych czy pozycji książkowych. To właśnie z tych trzech źródeł korzystam najczęściej. Dotyczy to zarówno tytułów krajowych, jak i zagranicznych. W codziennej pracy staram się także dokształcać, korzystając z doniesień z zakresu medycyny ratunkowej człowieka. Zmusza to dalszego zagłębiania tematu, a dodatkowo pozwala niektóre schematy przenieść do weterynarii. 

Jaką radę/-y dałby Pan studentom i lekarzom, którzy chcieliby dopiero zagłębić się w medycynę weterynaryjnych stanów nagłych?

Zawsze na początku drogi zawodowej warto ugruntować swoją wiedzę, którą następnie będzie można wykorzystywać w praktyce. Idealnym rozwiązaniem jest nauka pod opieką mentora, który nie tylko przekaże istotną wiedzę, ale także wypracuje w młodym adepcie ratownictwa weterynaryjnego właściwe nawyki w postępowaniu z pacjentem. Medycyna stanów nagłych to bardzo dynamiczna i szeroka gałąź weterynarii, co wymusza stałe dokształcanie się w tym kierunku. Ze względu na ubogi w zakresie ratownictwa program studiów weterynaryjnych, studentom polecam nieobowiązkowe praktyki w lecznicach całodobowych. Wiele ZLZ-ów przyjmuje chętnie studentów na tego rodzaju praktyki, dzięki którym absolwent po zakończeniu studiów ma znacznie szerszą wiedzę niż ta, którą wyniósłby tylko z programu studiów. Na szczęście aktualnie weterynaryjna medycyna ratunkowa rozwija się w szybkim tempie, a szeroki dostęp do kursów specjalistycznych znacznie ułatwia zdobywanie specjalistycznej wiedzy.

Rozmawiała: Monika Mańka

kamil kowalczyk

Lek. wet. Kamil Kowalczyk jest autorem najnowszej publikacji „Weterynarii w Praktyce”
Standardy postępowania
w weterynaryjnych stanach nagłych

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.