Wymazy z narządu rodnego suk – co nowego? Praktyczne wskazówki – cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wymazy z narządu rodnego suk – co nowego? Praktyczne wskazówki – cz. II

U suk wykazujących objawy kliniczne zapalenia pochwy dodatni wynik posiewu stanowi podstawę do wprowadzenia antybiotykoterapii. U suk hodowlanych diagnozowanych w związku z zaburzeniami płodności, a nie wykazujących objawów klinicznych zapalenia pochwy, sam dodatni wynik posiewu wymazu jest nieistotny (16, 20). W wielu sytuacjach badanie ilościowe materiału pobranego z pochwy może okazać się przydatne. Groppetti rekomenduje w tym przypadku przeprowadzenie oznaczenia ilościowego i zastosowanie antybiotykoterapii, jeśli koncentracja wyizolowanych bakterii jest większa niż 104 jednostek tworzących kolonię/próbkę (16).

Pobierając wymaz bakteriologiczny od suki wykazującej objawy kliniczne, zawsze powinno się zlecić równoczesne wykonanie antybiogramu, aby zastosować terapię celowaną. Do czasu uzyskania wyników należy stosować antybiotyki o możliwie szerokim spektrum działania – rekomendowane są tu: amoksycylina z kwasem klawulanowym, cefalosporyny pierwszej generacji lub fluorochinolony (20).

Należy również nadmienić, iż błędem jest stosowanie bez powodu antybiotyków w okresie krycia jako postępowanie prewencyjne, chroniące przed ewentualną infekcją macicy w okresie ciąży (16). Może to prowadzić do rozwoju antybiotykooporności bakterii oraz zakłóca naturalna równowagę mikroflory pochwy, co może mieć negatywny wpływ na płodność suki (16).

Badanie materału z dróg rodnych z wykorzystaniem technik biologii molekularnej (PCR)

Pobranie wymazu

Pobieranie wymazów z pochwy do badania PCR odbywa się w sposób analogiczny jak przy pobieraniu materiału do badania mikrobiologicznego. Wykorzystuje się jałowe, suche wymazówki na długim trzonku. Wymazówki umieszcza się jednak w probówkach bez podłoża transportowego i innych mediów (ryc. 11b). Prawidłowe pobranie diagnostycznego materiału do badania PCR jest o tyle trudne, iż wymaga unikania jakiejkolwiek dodatkowej kontaminacji zarówno w czasie samego pobierania próbki, jak i później, w trakcie przygotowania materiał...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy