Wymazy z narządu rodnego suk – co nowego? Część I: badanie cytologiczne. Praktyczne wskazówki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wymazy z narządu rodnego suk – co nowego? Część I: badanie cytologiczne. Praktyczne wskazówki

Układ rozrodczy suk jest słabo dostępny do podstawowego badania weterynaryjnego (oglądania i omacywania), co wymusza stosowanie badań dodatkowych. Wśród nich pobieranie i ocena wymazów z układu rozrodczego, pomimo że stosowane w praktyce weterynaryjnej od ok. 40 lat, w dalszym ciągu pozostają podstawowym badaniem ginekologicznym u suk. Do jego atutów należą: łatwość wykonania, bezinwazyjność, niski koszt, szybkość uzyskania wyników oraz duża ilość i przydatność otrzymywanych informacji. Pomimo swej prostoty, ocena wymazów z pochwy może być problematyczna, szczególnie dla niedoświadczonych osób (1). Badanie bakteriologiczne z kolei budzi pewne kontrowersje ze względu na podobieństwo flory fizjologicznej i patologicznej (2).

Cytologia endometrialna już od wielu lat jest powszechnie stosowanym narzędziem diagnostycznym w ginekologii między innymi u ludzi i koni, służącym do wykrywania endometritis, gruczolakoraka endometrium i przerostu endometrium (3, 4). U suk badanie to jest rzadko wykonywane ze względu na trudny dostęp do macicy – do niedawna wykonanie cytologii endometrialnej wymagało użycia specjalistycznego sprzętu lub obarczone było dużą inwazyjnością. Opracowanie techniki endoskopowej umożliwiło dostęp do materiału badawczego pochodzącego z tego narządu oraz rozwój tej metody diagnostycznej u tego gatunku zwierząt (5).

W artykule omówiono poszczególne badania, technikę ich wykonania oraz interpretację wyników i możliwe zastosowanie w praktyce.

Badanie cytologiczne wymazu z pochwy

Podstawy fizjologiczne

Cykl płciowy suk różni się znacząco od cyklu innych gatunków zwierząt. U suk występuje jedna ruja w sezonie, a odstępy między kolejnymi rujami wynoszą od 5 do 11 miesięcy. Aktywna faza cyklu rujowego, zwana cieczką, dzieli się na trwającą ok. 6-11 dni fazę przedrujową (proestrus) oraz trwającą kolejne 5-9 dni ruję właściwą (oestrus). Po niej następuje faza ciałka żółtego (diestrus), która trwa ok. 2 miesięcy. Okres spokoju płciowego (anoestr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.