Wyłysienie na tle psychogennym u kotów – zawsze sprawdzaj, czy to na pewno ostateczne rozpoznanie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyłysienie na tle psychogennym u kotów – zawsze sprawdzaj, czy to na pewno ostateczne rozpoznanie

W codziennej praktyce dermatologicznej na konsultacje stosunkowo często trafiają koty z rozpoznaniem wyłysienia na tle psychogennym. Zawsze w takich sytuacjach należy zadać sobie pytanie, czy postawiona diagnoza jest rzeczywiście rozpoznaniem ostatecznym, czy tylko jedną z możliwości, które należy uwzględnić w toku diagnostyki różnicowej. Ważne, by uzmysłowić sobie, że w przypadku wyłysień na tle psychogennym u kotów proces diagnostyczny polega na sukcesywnym wykluczaniu wszystkich pozostałych chorób, w przebiegu których dominującym objawem klinicznym są wyłysienia o charakterze niezapalnym. Oznacza to, że każdego dociekliwego lekarza praktyka czeka długi i żmudny proces diagnostyczno-różnicowy. Należy podkreślić, że wyłysienie na tle psychogennym stanowi jedynie 1,2-2,7% schorzeń dermatologicznych przebiegających ze świądem u kotów, przy czym w praktyce rozpoznawane są znacznie częściej aniżeli w rzeczywistości występują (3).

Patogeneza

Wyłysienia na tle psychogennym u kotów należą do dermatoz psychogennych (neurodermatoz) i przejawiają się jako powtarzające się i przymusowe wylizywanie skóry. Zachowania tego typu stanowią przykład zachowań obsesyjno-kompulsyjnych (4). Stwierdzono ponadto, że u kotów nawet strzyżenie powoduje aktywację obszarów mózgu związanych z zaburzeniami kompulsywnymi. Podczas realizacji zachowań obsesyjno-kompulsywnych uwalniane są endorfiny, które na jakiś czas poprawiają nastrój zwierzęcia, co powoduje, że kot uzależnia się od takich czynności i stale je powtarza. Podejrzewa się również, że stres u kotów prowadzi do podwyższenia poziomu kortytropiny i hormonu stymulującego melanocyty, co powoduje wzrost produkcji endorfin. Wysoki poziom endorfin z kolei chroni zwierzę przed dalszymi zaburzeniami zachowania wywołanymi przewlekłym i stałym stresem.

Proces diagnostyczny

W przypadku podejrzenia tła psychogennego objawów skórnych u kota ogromną rolę odgrywają szczegółowy wywiad i – co bardzo istotne – obserwacja właściciela zwi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.