Wybrane niezakaźne patologie ciąży u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane niezakaźne patologie ciąży u suk

Chęć posiadania potomstwa od psów, szczególnie rasowych (podobnie rasowych kotów), stanowi w ostatnich latach siłę napędową nauk weterynaryjnych w szeroko rozumianym obszarze ginekologii i położnictwa zwierząt towarzyszących. Ciąża suk jest zjawiskiem budzącym zainteresowanie i radość miłośników zwierząt, ponieważ wymagające troskliwej opieki szczenięta (należące do typowych gniazdowników) dostarczają swoim właścicielom/hodowcom niezliczonych okazji do obserwacji, a tym samym radości i satysfakcji. Mogłoby się więc wydawać, że bliskość obcowania psa i człowieka stanie się okazją do uniknięcia wielu komplikacji ginekologiczno-położniczych, tak jednak nie jest. Rozwój hodowli psów zamiast eliminować wady, generuje szereg problemów rozrodczych, rzutujących na zdrowotność poszczególnych osobników i całych grup – ras psów, co stawia przed lekarzami weterynarii nowe wyzwania, m.in. w postaci ciąż wysokiego ryzyka.

Ciąża wysokiego ryzyka wiąże się ze zwiększoną zachorowalnością bądź śmiertelnością płodów i/lub matki pod wpływem różnych egzo- i endogennych czynników. Wiele z tych czynników można określić i wyeliminować albo przynajmniej ograniczyć ich negatywne oddziaływanie: przed zapłodnieniem (np.: zakażenia, zarobaczenie, dieta, otyłość, nieodpowiedni wiek), w trakcie ciąży (np. dieta, negatywny wpływ leków: teratogenny, toksyczny, poronny) czy nawet tuż przed porodem (monitoring liczba – wielkość – żywotność płodów) (16). Z ciążą wysokiego ryzyka wiąże się wiele z patologii, które wymagają dobrej znajomości metod diagnostycznych, technik operacyjnych, umiejętności manualnych, zdolności mediacyjnych, ale również, a może przede wszystkim, dystansu i rozwagi w podejmowaniu decyzji (16, 24, 26). Przy wyborze najlepszej metody postępowania żadne z przyjętych rozwiązań nie jest doskonałe. Straty są nieuniknione, jednak w dużej mierze to od lekarzy weterynarii zależy, jaka będzie ich skala.

Ronienie (łac. abortus)

Wczesna śmierć zarodków oraz ronienie są zagadn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.