Wybrane aspekty zaburzeń okresu okołoporodowego kotek. Część II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane aspekty zaburzeń okresu okołoporodowego kotek. Część II

Zaburzenia okresu okołoporodowego to zarówno przypadki dotyczące końcowego okresu ciąży (np. skręt macicy), jak również okresu po porodzie, kiedy to różnymi schorzeniami morze być dotknięta zarówno macica, jak i gruczoł sutkowy. Choć opisane w tej części artykułu schorzenia dotyczą głównie matki, mogą one wywierać również bardzo silny, negatywny wpływ na zdrowotność noworodków. Co ciekawe, pierwszymi objawami schorzeń kotki mogą być zaburzenia obserwowane właśnie u kociąt.

Krwawienie poporodowe

Utrzymujący się przez dłuższy czas po porodzie intensywny krwisty wypływ z pochwy należy uznać za patologiczny. Jego przyczyną może być mechaniczne uszkodzenie pochwy lub macicy. W obrębie macicy zwykle źródłem krwotoku są miejsca przyczepu łożyska (10). W przypadku przedwcześnie wykonanego cięcia cesarskiego nieumiejętne, brutalne odklejanie niedojrzałego łożyska może przyczynić się do uszkodzenia ściany macicy i spowodować pojawienie się zbyt intensywnego krwawienia w okresie poporodowym. W diagnostyce różnicowej należy również rozważyć zaburzenia krzepnięcia krwi. W wyniku znacznej utraty krwi połączonej z wydatnym wysiłkiem wynikającym z porodu, jak również początku laktacji, kotka może ulec osłabieniu i wymagać natychmiastowej i intensywnej interwencji. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową kurczliwość macicy, podając oksytocynę (3). Ponadto w wielu przypadkach wskazane jest uzupełnianie płynów oraz wprowadzenie leków poprawiających krzepliwość krwi i uszczelniających naczynia (cyklonaminę, witaminę K, Acidum tranexamicum). Kilkukrotne wykonanie USG pozwoli na ocenę zawartości macicy, stopnia jej wypełnienia oraz weryfikację efektywności zastosowanej terapii. Przy braku istotnej poprawy najbardziej skuteczną i wskazaną metodą jest niestety owariohisterektomia.

Poporodowe zapalenie macicy

Metritis puerperialis występuje u kotek w ciągu pierwszych kilku dni po porodzie. Spowodowane może być ciężkim, długim porodem, manualną pomocą porodową, be...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.