Wtręty czerwonokrwinkowe. Patologia czy fizjologia? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wtręty czerwonokrwinkowe. Patologia czy fizjologia?

W trakcie oceny preparatów cytologicznych, do których należą również rozmazy krwi, stwierdzane są czasami w cytoplazmie komórek różne twory. Określamy je mianem wtrętów cytoplazmatycznych. Mogą to być fragmenty kwasu rybonukleinowego, agregaty białek czy mikroorganizmy. W cytoplazmie krwinek czerwonych również można się spotkać z takimi wtrętami. Niektóre z nich występują często, inne – niezwykle rzadko. Jedne są charakterystyczne dla procesu chorobowego i ich stwierdzenie umożliwia postawienie rozpoznania, obecność innych jest istotna klinicznie tylko w odniesieniu do pozostałych badań, a jeszcze inne mogą występować fizjologicznie. Autorzy wśród omawianych wtrętów umieścili również bakterie Mycoplasma spp., które ze względu na lokalizację na powierzchni komórki wtrętami nie są, ale są niezwykle istotne w praktyce klinicznej małych zwierząt.

Ciałka Howella-Jolly’ego

Ciałka Howella-Jolly’ego są zasadochłonnymi pozostałościami jąder komórkowych erytroblastów. Przybierają kształt okrągły i barwę fioletowogranatową (ryc. 1, s. 96). W trakcie dojrzewania w szpiku młode, jądrzaste postacie erytrocytów pozbywają się jąder komórkowych, ale w pewnych sytuacjach w cytoplazmie pozostają resztki DNA. U zdrowych zwierząt krwinki z ciałkami Howella-Jolly’ego eliminowane są przez makrofagi w śledzionie, a ich obecność w rozmazach jest wskaźnikiem zwiększonej regeneracji układu czerwonokrwinkowego lub zaburzeń funkcji śledziony. Jednak nie zawsze obecność tych tworów jest patologią. Na przykład u zdrowych psów po splenektomii obecność ciałek Howella-Jolly’ego jest normą. U kotów, ze względu na budowę śledziony i skrócony czas przeżycia krwinek czerwonych, pojedyncze ciałka Howella-Jolly’ego w rozmazach krwi również nie powinny budzić niepokoju.

Jednak mimo wymienionych wcześniej przypadków, w których ciałka Howella-Jolly’ego występują fizjologicznie, ich obecność w rozmazach krwi jest ważnym wskaźnikiem opisującym stan układu czerwonokrwinkowego. Obecność tych wtręt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.