Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia zaćmy u psów. Część I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia zaćmy u psów. Część I

Co powinniśmy wiedzieć na temat zaćmy?

Zaćma według definicji to wszelkie dziedziczne lub niedziedziczne, wrodzone lub nabyte niefizjologiczne zmętnienie soczewki i/lub jej torebki.

Do rozwoju zaćmy dochodzi na skutek zadziałania czynników zakłócających przebieg procesów odżywiania, przemian energetycznych, białkowych czy zaburzających równowagę osmotyczną. Dochodzi wtedy m.in. do:

wzrostu stężenia nierozpuszczalnych białek albuminopodobnych, kosztem rozpuszczalnych krystalin,zaburzeń jonowych (wtórnie do spadku aktywności pompy trójfosforanu adenozyny Na+/K+),spadku aktywności antyoksydacyjnej soczewki,wzrostu aktywności enzymu proteolitycznego, co powoduje uszkodzenie błon komórkowych oraz rozpad białek.

Wszystkie te zaburzenia doprowadzają w ostateczności do nieodwracalnych zmian w budowie i funkcjonowaniu soczewki. Dochodzi do pojawienia się na jej obszarze zmętnienia. Utrata jej przejrzystości wynika z pękania włókien, obumierania komórek oraz powstawania szczelin wodnych. Pierwsze zmiany mogą mieć jedynie charakter punktowy, z czasem procesem może zostać objęta cała struktura.

Klasyfikacja zaćmy zależna jest od ustalonego kryterium, względem którego jest ona oceniana:

I. Uwzględniając stopień zaawansowania zmian na soczewce, zaćmę dzielimy na:

Zaćmę początkową, o której mówimy wtedy, kiedy zmiany obejmują niewielką powierzchnię soczewki, widzenie zwierzęcia nie jest znacząco upośledzone, a siatkówka łatwo dostępna w badaniu oftalmoskopowym.Zaćmę niedojrzałą, w której zmętnienie obejmuje większość powierzchni soczewki. Siatkówka w badaniu oftalmoskopowym jest trudno dostępna do badania, jednak nadal jest widoczny jej odblask. Zmętnienie ogranicza widzenie zwierzęcia. Obraz, jaki odbiera pies, można porównać do patrzenia przez zaparowaną szybę.Zaćmę dojrzałą, w której soczewka jest całkowicie zmętniała, brak również refleksu z siatkówki. Zmętnienie uniemożliwia psu widzenie.Zaćmę przejrzałą, w której na skutek proteolizy dochodzi do up...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy