Wpływ żywienia na zachowanie psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ żywienia na zachowanie psów i kotów

Witaminy

U kotów zapotrzebowanie na witaminę B6 jest około cztery razy wyższe niż u psów. Oprócz tego organizm kota nie przekształca beta-karotenu do witaminy A. Synteza witaminy B3 z tryptofanu jest niewystarczająca (5).

Smakowitość

VET_PERSONEL_2_17_zywienie_WPLYW_ZYWIENIA_NA_ZACHOWANIE_KOTOW_ThinkstockPhotos-519131300
fot. Thinkstock

Zarówno psy, jak i koty nie potrafią stwierdzić faktu, że dany pokarm zawiera niedobory niezbędnych składników. Zwierzę zjada pożywienie, które jest dla niego smaczne. Jeśli karma nie smakuje czworonogowi, pobierana jest wówczas w ilości niedostatecznej, co prowadzi do niedoborów w organizmie, niekiedy nawet do momentu pojawienia się objawów klinicznych niedoboru.

Na smakowitość składa się przede wszystkim smak pokarmu, ale też zapach i tekstura. Pomiar smakowitości jest subiektywnie ukształtowany przez danego osobnika na podstawie pobieranego pokarmu (2).

Neofilia

Neofilia to preferowanie przez zwierzęta pokarmu, z którym ma kontakt po raz pierwszy. Jeżeli walory smakowe nowej karmy są wyższe aniżeli poprzedniej, to neofilia będzie się utrzymywała długo.

Neofobia

Innym zjawiskiem zauważalnym u zwierząt związanym z pobieraniem pokarmu jest neofobia. Jest to utrwalenie nawyków żywieniowych, stanowiące przeciwieństwo neofilii (6).

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.