Wpływ zawartości składników odżywczych w pokarmie na ich metabolizm u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ zawartości składników odżywczych w pokarmie na ich metabolizm u psów i kotów

O ile jednak zwierzęta posiadają zdolność do magazynowania pewnych ilości węglowodanów i tłuszczu, o tyle kwestia magazynowania w organizmie białka (aminokwasów) jest co najmniej dyskusyjna. Teoretycznie organizm posiada zdolność do zwiększania masy mięśniowej, co sugerowałoby, że posiada zdolność do zwiększania masy białka mięśniowego przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, aczkolwiek nadal nie jest do końca jasne, czy obserwowany efekt wzrostu masy mięśniowej nie jest tylko i wyłącznie spowodowany gromadzeniem się w mięśniach wody na skutek zwiększenia w nich ilości związków higroskopijnych (np. kreatyny).

W praktyce okazuje się bowiem, że w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na aminokwasy (np. wykorzystywane na cele energetyczne) dochodzi do rozpadu białka mięśniowego skutkującego wyniszczeniem (tzw. kacheksją), zaś organizm nie posiada żadnego mechanizmu obronnego, który pozwalałby na przygotowanie się do wyniszczenia poprzez zwiększenie masy mięśniowej.

W praktyce można więc przyjąć, że o ile możemy poprzez żywienie doprowadzić do odłożenia się w organizmie tłuszczu i węglowodanów, o tyle w przypadku białka raczej nie jest to możliwe.

U kotów, jako zwierząt mięsożernych, metabolizm składników pokarmowych jest nastawiony na to, że ich głównym pokarmem jest pokarm białkowo-tłuszczowy, z minimalnym udziałem węglowodanów. To oznacza, że koty stale rozkładają znaczne ilości aminokwasów, produkując z nich niezbędną dla układu nerwowego glukozę (stąd wyższe niż u psów zapotrzebowanie na białko), a jednocześnie w bardzo ograniczonym stopniu wykorzystują węglowodany pochodzenia roślinnego znajdujące się w pokarmie (np. skrobi czy fruktozy), nawet jeżeli ich ilość w pokarmie jest znaczna, jak ma to miejsce w przypadku żywienia karmami suchymi.

To właśnie ciągła dezaminacja aminokwasów zachodząca w organizmach kotów i konieczność utylizacji metabolitów zawierających azot sprawiają, że mają one bardzo wysokie zapotrzebowanie na argininę i or...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.