Wpływ doboru gum udojowych na przebieg procesu doju

Wpływ doboru gum udojowych na przebieg procesu doju

Kanał strzykowy ma długość 5-13 mm i jest wyścielony fałdami nabłonka pokrytego warstwą lipidową. Po zaciśnięciu mięśnia zwieracza fałdy nabłonka wraz z hydrofobową warstwą lipidową tworzą szczelne odizolowanie zatoki strzykowej od środowiska zewnętrznego. Jeśli kondycja kopuły i zwieracza strzykowego nie pozwala szczelnie zamknąć kanału mlekowego, wtedy słup mleka występujący w otwartym kanale znacząco ułatwia bakteriom przedostanie się do zatoki strzykowej i wnętrza gruczołu.

Odpowiednie dopasowanie gum udojowych do wielkości i kształtów strzyków warunkuje optymalny przebieg procesu udojowego, pozwalając jednocześnie na utrzymanie strzyków w idealnej kondycji. Zmiany pojawiające się na strzyku w wyniku doju mechanicznego można podzielić na te krótko- i długoterminowe. Kondycja strzyków powinna być oceniana bezpośrednio po zakończonym doju.

Do zmian krótkoterminowych zalicza się: obrzęk podstawy strzyku, zmianę koloru skóry, twardość kopuły strzyku i otwarcie ujścia kanału strzykowego. W skrajnych przypadkach strzyki mogą być sine, co wynika z braku cyrkulacji krwi podczas zaciśnięcia naczyń krwionośnych zlokalizowanych w okolicy podstawy strzykowej. Efekt długoterminowy jest zazwyczaj zauważalny w postaci nadmiernego rogowacenia końcówki strzyka (hiperkeratozy).

Gumy udojowe to jedyna część maszyny udojowej mająca bezpośredni kontakt ze skórą strzyków, dlatego są istotnym elementem wpływającym na sukces procesu pozyskiwania mleka. Wygodna guma udojowa zmniejsza ryzyko uszkodzenia strzyku, sprawia, że krowa podczas doju zachowuje się spokojnie, osiągając znacznie wyższe średnie przepływy mleka, co jednocześnie skraca całkowity czas doju.Aby odpowiednio dopasować gumę udojową do danego stada, należy wziąć pod uwagę:

materiał, z którego są wykonane gumy,kształt gumy udojowej,wielkość gumy udojowej.

Ryc. 2. Zmiany krótkoterminowe skóry strzyków: zaczerwienienie lub zasinienie (a), odciski wokół podstawy strzyku (b), otwarty kanał strzykowy (c), wy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.