Wczesna diagnostyka przewlekłej choroby nerek – czynniki ryzyka - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wczesna diagnostyka przewlekłej choroby nerek – czynniki ryzyka

Przewlekła niewydolność nerek (PNN) jest jednym z najczęściej spotykanych problemów u kotów. Częstość występowania tego schorzenia w ogólnej populacji kotów została określona jako 3%, a nawet 50% (1, 2). Przebieg kliniczny choroby jest nieodwracalny, a celem prowadzonej terapii jest spowolnienie zachodzących zmian oraz wydłużenie życia pacjenta w komforcie. Z tego względu niezwykle ważne jest postawienie diagnozy w jak najwcześniejszym stadium choroby. Wraz z rozwojem medycyny lekarze weterynarii mają coraz większy dostęp do badań diagnostycznych oraz wytycznych ułatwiających to zadanie. IRIS (International Renal Interest Society) wprowadziło powszechnie przyjęty system klasyfikacji przewlekłej niewydolności nerek oparty na obecności azotemii oraz wartościach kreatyniny (tab. 1).

Stowarzyszenie udostępnia także wiele wytycznych do klasyfikacji względem proteinurii i ciśnienia krwi obwodowej, a także wskazówki dotyczące prowadzenia pacjenta. Stosunkowo niedawno wprowadzone komercyjnie badanie SDMA (symetryczna dimetyloarginina) umożliwia wcześniejsze wykrycie upośledzenia funkcji nerek, a wiedza na jego temat stopniowo się powiększa. Mamy więc wiele narzędzi do optymalnego diagnozowania i prowadzenia pacjenta, czy jednak używamy ich w wystarczającym stopniu?

Tab. 1. Stężenie kreatyniny oraz SDMA we krwi obwodowej a przynależność do stadium przewlekłej niewydolności nerek według IRIS. Klasyfikacja możliwa jest po minimum dwukrotnej ocenie parametrów u stabilnego pacjenta

Wczesne wykrywanie PNN

Istnieje wiele objawów, które, zauważone przez lekarza weterynarii, od razu nasuwają podejrzenie przewlekłej choroby nerek:

kacheksja,poliuria,polidypsja,wymioty,anoreksja,bladość błon śluzowych,halitoza,widoczne odwodnienieczy zmiany w palpacyjnej ocenie nerek  to symptomy skłaniające lekarzy do rozpoczęcia diagnostyki.

Niestety, często ich obecność oznacza wykrycie choroby w umiarkowanym lub zaawansowanym stadium, a wprowadzone leczenie jest mało ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.