Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów – cz. I

Badanie ultrasonograficzne stało się podstawową techniką obrazowania jamy brzusznej. W przeszłości stanowiło uzupełnienie badania radiologicznego. Obecnie zastępuje radiografię i jest pierwszym badaniem obrazowym jamy brzusznej – zwłaszcza podczas diagnozy wątroby, naczyń w obrębie tego narządu i jego okolicach oraz dróg żółciowych. Pełne badanie USG jamy brzusznej jest zalecane u każdego zwierzęcia. Badanie USG pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć nawet drobne nieprawidłowości w ich budowie. Wykazuje wysoką czułość, szczególnie w wykrywaniu zmian ogniskowych wątroby. W przypadku zmian rozległych do ostatecznego rozpoznania należy uwzględnić badanie kliniczne, krwi oraz histopatologiczne. Ultrasonografia jest również wykorzystywana do przeprowadzenia precyzyjnej biopsji cienkoigłowej oraz tkankowej wątroby.

Wskazaniami do badania USG jamy brzusznej są wszelkie zmiany biochemiczne oraz objawy kliniczne wskazujące na chorobę wątroby. Do takich objawów należą: żółtaczka, wodobrzusze, powiększenie obrysu powłok brzusznych, wymioty, utrata masy ciała, apatia, wyczuwalne guzy przodobrzusza oraz bolesność przodobrzusza. Wątroba jest częstym miejscem występowania przerzutów nowotworowych, tak więc obecność guza pierwotnego w dowolnej lokalizacji jest również wskazaniem do jej szczegółowej diagnostyki.

Przygotowanie pacjenta

Pacjenta przygotowuje się tak samo, jak do każdego badania USG jamy brzusznej. Uwidocznienie wątroby zależy w dużej mierze od zawartości przewodu pokarmowego. Pełnowartościowe badanie może być uniemożliwione przez gaz znajdujący się w świetle żołądka. W celu zmniejszenia ilości gazu w przewodzie pokarmowym pacjent powinien zostać przegłodzony przez od 6 do 12 godzin przed badaniem. Dodatkowo można zastosować środki przeciwwzdęciowe.

Premedykacja zwierzęcia zwykle nie jest konieczna. W przypadku niezbędnej sedacji należy unikać podawania ksylazyny, która powoduje silne wzdęcia. Przy chorobach wątroby metabolizm leków uspo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.