Ultrasonografia w stanach nagłych. Protokoły weterynaryjne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ultrasonografia w stanach nagłych. Protokoły weterynaryjne

W ostatnich latach w medycynie ludzkiej opracowano szereg pomocnych protokołów badania ultrasonograficznego, które standardowe badania skróciły i uporządkowały w sekwencje pozwalające na zgromadzenie jak największej ilości informacji dotyczącej stanu klinicznego pacjenta w jak najkrótszym czasie (1).

Focus ultrasonography jest stosowany u pacjentów po urazach, z zatrzymaniem krążenia, we wstrząsie, w hipowolemii oraz w niewydolności oddechowej (1-4).

W medycynie ludzkiej jest kilka, a nawet kilkanaście protokołów badania ultrasonograficznego pacjentów w stanie zagrożenia życia. W medycynie weterynaryjnej nie opracowano aż tylu schematów postępowania, jednak od kilku lat stosowane są najpopularniejszy protokół FAST (Focused Assessment with Sonography for Trauma), dotyczący zarówno techniki badania jamy brzusznej AFAST, jak i klatki piersiowej TFAST u pacjentów po urazie, protokół Vet Blue służący do oceny stanu płuc, GFAST łączący w sobie techniki FAST i Vet Blue, a także rozszerzony protokół FAST ABCDE pomocny w ocenie stanu zarówno górnego, jak i dolnego odcinka układu oddechowego, układu krążenia oraz ośrodkowego układu nerwowego (5).

Pierwsza publikacja zastosowania protokołu FAST w medycynie ludzkiej opublikowana została w roku 1996, zaś w medycynie weterynaryjnej – w 2004 roku (2, 3). W latach 2008 i 2009 Lisciandro rozszerzył technikę na protokół AFAST i TFAST, a w 2012 roku pojawiły się publikacje na temat zastosowania protokołu FASTABCDE w medycynie weterynaryjnej (4, 6).

FAST

Protokół FAST służy do szybkiej oceny ilości wynaczynionej krwi po urazach jamy brzusznej, płuc i serca. Badanie to nie służy do znalezienia źródła krwawienia, tylko różnicuje pacjentów, u których w trybie natychmiastowym należy przeprowadzić laparotomię diagnostyczną i przetoczenie krwi od pacjentów stabilnych, u których nie trzeba wykonywać wyżej wymienionych procedur. Dodatkowo FAST umożliwia obrazowanie objawu „halo” wokół pęcherzyka żółciowego u pacjentów we w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.