Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – zastosowanie u psów i kotów. Cz. III. Doksepina, imipramina - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – zastosowanie u psów i kotów. Cz. III. Doksepina, imipramina

Imipramina

Mechanizm działania TCA został opisany w poprzednim artykule (8).

Imipramina hamuje wychwyt zwrotny zarówno serotoniny, jak i norepinefryny. Wykazuje podobne właściwości do amitryptyliny. Działa antagonistycznie wobec rec. H1. Ze względu na blokowanie rec. M działa antycholinergicznie, zarówno ośrodkowo, jak i obwodowo. Wykazuje słabe działanie agonistyczne wobec adrenergicznych rec. α (3, 7).

Właściwości farmakokinetyczne

Imipramina szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w krwi pojawia się po ok. 1-2 godz. po podaniu doustnym (7). Imipramina jest metabolizowana w wątrobie, jej aktywnym metabolitem jest dezypramina, Imipramina i dezypramina przechodzą do mleka (3, 7).

Wskazania

Imipramina jest stosowana u psów i kotów głównie w leczeniu zaburzeń zachowania, zwłaszcza w leczeniu lęku separacyjnego u psów. Jest również wykorzystywana w przypadkach nietrzymania moczu czy w innych zaburzeniach związanych z oddawaniem moczu (np. oddawanie moczu w domu). Może być również stosowana u suk z estrogenozależnym nietrzymaniem moczu, jeśli nie można u nich stosować fenylpropanolaminy. Imipramina może być też wykorzystana w leczeniu katapleksji. Podobnie jak inne TCA, imipraminę można stosować jako leczenie dodatkowe w terapii bólu przewlekłego (3, 4, 7).

Przeciwwskazania

Nie stosować u zwierząt z nadwrażliwością na imipraminę lub inny TCA. Stosować z ostrożnością u pacjentów z padaczką (możliwość obniżenia progu drgawkowego) (7).

Szczegółowe przeciwwskazania dotyczące TCA omówiono w poprzednich artykułach (8, 9).

Działania niepożądane

Działania niepożądane TCA omówiono w poprzednich artykułach (8, 9).

Główne działania niepożądane to uspokojenie oraz efekty antycholinergiczne, takie jak: tachykardia, suchość błon śluzowych jamy ustnej, zaparcia, a także nadpobudliwość, drżenia (7). Z powodu stymulacji OUN mogą wystąpić drgawki (7). Mogą pojawić się również zaburzenia hematologic...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy