Toksyczność ksylitolu u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Toksyczność ksylitolu u psów

Ksylitol [(CHOH)3(CH2OH)2] (ryc. 1) pod względem budowy chemicznej jest zaliczany do pięciowęglowych alkoholi polihydroksylowych (12). Substancja ta została odkryta w 1891 roku przez niemieckiego uczonego Emila Fishera. W postaci naturalnej związek ten w niewielkich ilościach występuje w elementach włóknistych wielu owoców i warzyw, jak również grzybach i drożdżach. W organizmach ssaków ksylitol powstaje jako produkt pośredni między innymi podczas przemiany L-ksylulozy do D-ksylulozy, a jego dobowa produkcja w organizmie człowieka wynosi 15 gramów (2). Pod względem fizycznym ksylitol jest białą, krystaliczną substancją o słodkim smaku. Jednak w odróżnieniu od innych węglowodanów, takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza, charakteryzuje się on niskim indeksem glikemicznym. 1 gram ksylitolu zawiera 2,4 kalorii (18).

Te właściwości przekładają się na coraz częstsze zastosowanie ksylitolu jako substancji słodzącej w produktach przeznaczonych dla ludzi z zaburzoną przemianą węglowodanów (cukrzyca, zespół metaboliczny, nietolerancja glukozy). Dodatkowo ksylitol u ludzi nie wpływa na wydzielanie insuliny oraz jest transportowany do wnętrza komórek bez udziału insuliny, co powoduje, że może być wykorzystywany jako źródło energii (12, 16, 24). Z innych właściwości tego cukru należy wymienić chociażby korzystny wpływ na procesy fizjologiczne w obrębie jamy ustnej. Ze względu na zdolność do hamowania wzrostu bakterii w obrębie jamy ustnej oraz właściwości do wiązania jonów wapnia ksylitol pozytywnie wpływa na procesy reminalizacji szkliwa, zwiększa wydzielanie śliny oraz redukuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej (1, 17, 22).

Dodatkowo wykazuje on hamujący wpływ na wzrost bakterii z rodzaju Streptococcus pneumoniae oraz Haemophilus influenzae, co zmniejsza ryzyko infekcji w obrębie jamy nosowo-gardłowej (11). Wyżej wymienione właściwości ksylitolu przekładają się na jego częste dodawanie do past do zębów czy gum do żucia (Edgar). Natomiast takie właściwości ksy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.