Terapia zapaleń kostno-stawowych u psów z zastosowaniem autologicznego osocza bogatopłytkowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Terapia zapaleń kostno-stawowych u psów z zastosowaniem autologicznego osocza bogatopłytkowego

Medycyna regeneracyjna to stosunkowo nowa, ale obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Zajmuje się ona procesem naprawy i odbudowy funkcjonalnych tkanek i narządów. W praktyce klinicznej wykorzystujemy „własny potencjał regeneracyjny” pacjenta.

Jedną z dostępnych metod leczenia w medycynie regeneracyjnej jest terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (Platelet Rich Plasma, PRP). Osocze bogatopłytkowe to z definicji autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza.

Trombocyty są morfotycznym składnikiem krwi i biorą czynny udział w procesie krzepnięcia krwi. Uwalniają one także szereg czynników wzrostu odpowiedzialnych za proces regeneracji. Aktywność trombocytów nie ogranicza się więc tylko do udziału w procesie tworzenia skrzepu, ale determinuje także integralnie część procesu naprawy (5). Badania nad budową i właściwościami płytek krwi pozwoliły poznać najważniejsze z czynników wzrostu. Największa ich koncentracja występuje w ziarnistościach płytek krwi. Uwalniane są one w odpowiedzi na uszkodzenie tkanek. Zadaniem czynników wzrostu jest pobudzenie komórek do intensywnej migracji w miejsce uszkodzenia tkanek, ich namnażanie i różnicowanie, a także inicjacja proliferacji naczyń krwionośnych (5).

Do najlepiej poznanych i najważniejszych czynników wzrostu zaliczamy:

płytkopochodny czynnik wzrostu PDGF (platelet-derived growth factor) – jego rolą jest przede wszystkim pobudzenie mitogenezy mezenchymalnych komórek macierzystych oraz osteoblastów. Czynnik ten przyśpiesza rozwój naczyń krwionośnych oraz aktywuje makrofagi;transformujący czynnik wzrostu TGF a i b (transforming growth factor alpha and beta) – działa mitogennie oraz stymuluje dojrzewanie kolagenu w fazie naprawczej procesu gojenia;czynnik wzrostu śródbłonka naczyń krwionośnych VEGF (vascular endothelial growth factor) – stymuluje angiogenezę;insulinopodobny czynnik wzrostu IGF (insulin-like growth factor) – działa mitogennie, stymuluje tworze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.