Terapia PRP jako alternatywna metoda leczenia procesów chorobowych stawów u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Terapia PRP jako alternatywna metoda leczenia procesów chorobowych stawów u psów

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) jest spreparowanym z krwi pacjenta koncentratem płytek krwi w małej ilości osocza. Preparat ten zawiera różnego rodzaju cytokiny, czyli tzw. czynniki wzrostu – PDGF, TGF, VEGF, EGF – oraz białka odpowiedzialne za adhezję komórkową – fibronektynę, fibrynę i vitronektynę. Stężone składniki wzrostu zawarte w preparacie mają właściwości stymulujące procesy naprawy tkanek – bardzo silnie pobudzają regenerację uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki czy kości. Dzięki tym niezwykłym właściwościom preparaty PRP są z powodzeniem wykorzystywane zwłaszcza w terapii dostawowej. Metoda ta znalazła bardzo duże zastosowanie w ortopedii. Wykorzystuje się ją w terapii: zwyrodnienia stawów, trudno gojących się złamań i powstałych stawów rzekomych, OCD, dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, a także znalazła zastosowanie w terapii trudno gojących się ran oraz okulistyce. Terapia z zastosowaniem PRP jest alternatywną metodą leczenia schorzeń układu ruchu, która często jest wykorzystywana również jako terapia wspomagająca leczenie ubytków chrząstek stawowych, po rekonstrukcji więzadła krzyżowego czy przy tendinopatiach.

Zalety

PRP jest metodą o dużej liczbie zalet. Zostały one wyszczególnione na podstawie pacjentów, u których terapia ta znalazła zastosowanie:

Zabieg mało inwazyjny – aplikacja polega na zdeponowaniu sporządzonego materiału bezpośrednio do miejsca objętego procesem chorobowym.Bezpieczeństwo terapii – materiał pobierany do sporządzenia PRP pochodzi od tego samego organizmu, dzięki czemu brak reakcji alergicznych.Minimalne ryzyko wystąpienia zakażeń – iniekcja wykonywana jest w warunkach sterylnych. Do tej pory u żadnego z pacjentów nie odnotowano zakażenia po iniekcji dostawowej PRP.Krótki czas trwania terapii – podanie preparatu za pomocą zastrzyku, w zależności od stanu pacjenta zaleca się wykonanie 2-3 zastrzyków w odstępie 3-4 tygodni.Znikoma bolesność – terapia wykonywana jest na zwierzęci...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.