Terapia problemowych zachowań kotów. Sposoby postępowania w przypadku problemowych zachowań kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Terapia problemowych zachowań kotów. Sposoby postępowania w przypadku problemowych zachowań kotów

Włóczęgostwo

Koty niekiedy znikają z domu na dłuższy czas, wywołując tym duży stres u właścicieli. Przyczyny mogą być różne, od wypraw łowieckich, przez poszukiwanie samca lub samicy gotowych do reprodukcji, uwięzienie przez człowieka (np. w garażu), aż po utrudnienia spowodowane koniecznością przejścia przez terytorium innego kota. Zdarza się, że koty przenoszą się na stałe do nowego domu lub na nowe terytorium. Jeśli uda się takiego kota odnaleźć, można próbować go złapać i zabrać do domu.

Koty na ogół decydują się na opuszczenie swojego terytorium, kiedy tracą poczucie bezpieczeństwa. Przyczyną może być jedno traumatyczne przeżycie lub chroniczny niepokój wywoływany przez sygnały z otoczenia. Innym czynnikiem może być odkrycie nowego, bezpieczniejszego miejsca, które kot uzna za bardziej odpowiednie dla siebie terytorium. Przeprowadzka z miejsca na miejsce może być natychmiastowa lub stopniowa.

W tym drugim przypadku według właścicieli koty spędzają coraz mniej czasu w domu, aż w końcu znikają na dobre. Często przyczyną opuszczenia głównego terytorium jest pojawienie się nowego kota w domu lub sąsiedztwie. Na przemieszczanie się kotów wpływa zwiększające się zagęszczenie populacji. Dla kotów lepszym wyborem jest migracja na nowe terytorium niż życie w ciągłym niepokoju i poczuciu zagrożenia, jakim są inne koty oraz inne źródła strachu czy lęku w dotychczasowym domu.

Badanie i diagnostyka

Objawy, historia i diagnostyka różnicowa

Badając przypadki powtarzającego się włóczęgostwa, należy zidentyfikować specyficzne bodźce środowiskowe, które wywołują lęk u kota lub są dla niego nieprzyjemne. Trzeba też wziąć pod uwagę, że możemy mieć do czynienia z niekastrowanym samcem szukającym partnerki. Obserwacja i dokładny wywiad pozwolą nam ocenić, jak kot reaguje na inne koty w domu czy sąsiedztwie. Dodatkowo należy ocenić, czy przyczyną włóczęgostwa nie jest lękliwość w stosunku do ludzi, która może być wynikiem złej socjalizacji.

Należy się prz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.