Żywienie psów w podeszłym wieku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów w podeszłym wieku

Czy ten pies jest stary?

Pierwszym problemem, przed którym musi stanąć właściciel, jest odpowiedzenie na pytanie, czy jego pies jest już stary. To z pozoru proste pytanie nastręcza tak wielu trudności, że przejście z wieku dorosłego w starość zwykło określać się tylko umownie jako 7. rok życia. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na tempo starzenia jest genetyka, a dokładnie rasa zwierzęcia – psy dużych ras uznaje się za seniorów już pomiędzy 6. a 9. rokiem życia, a za stare – w wieku 10-12 lat. Z kolei u ras średnich pies staje się seniorem około 9.-10. roku życia, a psem starym – w wieku 12-14 lat. Natomiast psy małych ras są seniorami pomiędzy 9. a 13. rokiem życia, a za stare uznaje się psy powyżej 14-16 lat.

Na proces starzenia mają również wpływ takie elementy jak: jakość odżywiania w wieku dorosłym, ogólna kondycja zdrowotna oraz przebyte choroby czy urazy. Dlatego też przy ocenie zwierzęcia najlepiej oprzeć się na dobrze przeprowadzonym wywiadzie oraz analizie wyników podstawowych badań laboratoryjnych. Może się okazać, że pies pomimo przekroczenia określonego dla swojej rasy wieku nadal jest w bardzo dobrej kondycji i nie wymaga żadnych zmian w żywieniu i opiece. Wtedy kolejne badanie określające tempo starzenia się psa zaleca się wykonać po około roku.

Zmiany w żywieniu

Psy, u których wystąpiły już pierwsze oznaki starzenia, wymagają korekty diety w celu dopasowania jej do zmian zachodzących w organizmie. Z jednej strony obniżone tempo przemiany materii powoduje zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego i pies potrzebuje dziennie nieco mniej karmy niż wcześniej. W takim przypadku pozostawienie stałej dawki pokarmu przy niezmienionej lub obniżonej aktywności ruchowej prowadzi do niepożądanego wzrostu masy ciała i dalszych zaburzeń. Z drugiej jednak strony – pogarszające się zdolności trawienia składników pokarmowych ograniczają wykorzystanie pokarmu i dobową dawkę karmy u takich psów należałoby odpowiednio zwiększyć.

Jak dokonać wła...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.